Andrzej Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 w Międzyrzecu Podlaskim. Debiutował w roku 1957 w filmie Jerzego Kawalerowicza pod tytułem "Prawdziwy koniec wielkiej wojny", ale największą sławę przyniosła mu rola w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek" kręconego w latach 1974-1977.

Reklama

Postać fajtłapowatego i lubianego inżyniera Stefana Karwowskiego zmagającego się z rodzinnymi problemami i życiem w absurdach PRL-u przylgnęła do wizerunku Kopiczyńskiego do tego stopnia, że Jerzy Gruza nakręcił z nim kolejny serial - "Czterdziestolatek. 20 lat później". W tej produkcji inżynier Karwowski próbował odnaleźć się w polskiej kapitalistycznej rzeczywistości po 1989 roku.

Kopiczyński całe swoje życie, mimo popularności serialowej, był blisko związany ze sceną teatralną. Występował między innymi w Teatrze imienia Stefana Jaracza w Olsztynie i w Teatrze Współczesnym w Bydgoszczy. Od 1970 roku można było podziwiać go w spektaklach na scenach warszawskich - był aktorem Teatru Narodowego, Teatru Rozmaitości, Teatru Na Woli, występował również w Teatrze Kwadrat.

W pamięci widzów Andrzej Kopiczyński zapisał się również udanymi kreacjami z większego i mniejszego ekranu. Od debiutu w 1957 roku zagrał w ponad 50 filmach i serialach, między innymi w "Znachorze", "1920. Bitwie warszawskiej", "Ogniem i mieczem", "Świętej wojnie", "Kolumbach" i "Końcu naszego świata".

W ostatnich latach życia cierpiał na chorobę Alzheimera.

Polska Agencja Prasowa / Janusz Mazur
Polska Agencja Prasowa / TVP