Historię dwuletniego związku Meryl Streep z Johnem Cazale opisał Michael Schulman w biografii aktorki "Her Again: Becoming Meryl Streep", która w kwietniu trafiła na księgarskie półki. Para poznała się podczas castingu do filmu szekspirowskiej "Miarki za miarkę", a młodych aktorów połączył gorący romans. Niestety, Cazale zachorował na raka płuc, a Meryl – jak pisze autor jej nowej biografii – z kochanki zmieniła się w pielęgniarkę. Przez pięć miesięcy towarzyszyła mu, gdy przechodził chemioterapię. – Opiekowała się nim jak nie było nikogo innego na ziemi – mówił potem reżyser "Miarki za miarkę" Joe Papp. – Dała mu ogromną nadzieję – czytamy w magazynie "People".

Reklama
AKPA

John Cazale odszedł w wieku 42 lat. Zdążył zagrać tylko w pięciu obrazach, ale każdy z nich został nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy Film", a trzy statuetkę zdobyły. I każdy z nich zapisał w historii kina. W pamięci widzów Cazale pozostał jako odtwórca roli Frederica Corleone w dwóch pierwszych częściach "Ojca chrzestnego". Na planie swego ostatniego filmu "Łowcy jeleni" był już ciężko chory – lekarze zdiagnozowali u aktora nowotwór płuca z przerzutami na kości. By móc pozostać blisko narzeczonego, Meryl przyjęła małą rólkę. – Potrzebna była dziewczyna, pomiędzy dwóch facetów i to wszystko – mówiła potem o swoim występie w filmie, który dziś uznawany jest za arcydzieło.

Shutterstock

Po śmierci Johna, Meryl zmuszona była opuścić mieszkanie, które razem zajmowali. Pomóc przy pakowaniu miał jej brat, który przyjechał razem z przyjacielem – rzeźbiarzem Donaldem J. "Donem" Gummerem. To nie była miłość od pierwszego wejrzenia – pisze Schulman, ale – jak się okazało – przetrwała na długie lata.

Sony Pictures

Zaczęło się od listów, a kiedy Don Gummer w końcu wrócił z podróży do Nowego Jorku, zamieszkali razem. Meryl kręciła wówczas jeden z najtrudniejszych swoich filmów – dramat "Kramer kontra Kramer", który przyniósł jej pierwszego Oscara. I nagle (i mimo obaw matki aktorki), zaledwie sześć miesięcy po śmierci Cazale'a, Meryl Streep i Don Gummer pobrali się w ogrodzie domu rodziców we wrześniu 1978 roku. Po 38 latach wciąż są razem. Mają czwórkę dorosłych już dzieci: syna Henry'ego Wolfa "Harry'ego" Gummera oraz trzy córki: Mary Willę "Mamie" Gummer, Grace Jane Gummer i Louisę Jacobson Gummer. Dwie pierwsze z nich zostały aktorkami jak mama.

– Chcę żebyś wiedział, że wszystko co cenię w życiu, ty mi dałeś – mówiła Meryl Streep do męża, gdy w 2012 roku odbierała Oscara za "Żelazną Lady".