Twórca uhonorowanej Oscarem "Idy" będzie oceniał filmy razem z takimi sławami kina artystycznego i hollywoodzkimi gwiazdami, jak Alfonso Cuaron (reżyser, twórca m.in. "Grawitacji", przewodniczący jury), Emmanuel Carrere (francuski reżyser i scenarzysta), Nuri Bilge Ceylan (turecki reżyser i scenarzysta), Francesco Munzi (włoski reżyser), Hou Hsiao-hsien (tajwański reżyser), Diane Kruger (niemiecka i hollywoodzka aktorka), Lynne Ramsay (brytyjska reżyserka i scenarzystka) i Elizabeth Banks (amerykańska aktorka i reżyserka).

Reklama

Drugi istotny konkurs festiwalu – Orizzonti – oceniać będą Jonathan Demme (amerykański reżyser, przewodniczący), Alix Delaporte (francuska reżyserka i scenarzystka), Paz Vega (hiszpańska aktorka), Fruit Chan (filmowiec z Hongkongu) i Anita Caprioli (włoska aktorka). Z kolei prace debiutantów – statuetka im. Luigiego De Laurentiisa – trafią pod obrady jury pod przewodnictwem Saverio Costanzo (włoski reżyser) i w składzie: Roger Garcia (producent z Hongkongu), Natacha Laurent (francuska krytyk kina), Charles Burnett (amerykański reżyser) i Daniela Michel (meksykańska krytyk).

Reklama

Pełen program festiwalu nie został jeszcze ujawniony – ma to nastąpić wkrótce. Na razie wiadomo, że na otwarcie zaprezentowany zostanie dramat "Everest", a wśród pokazów pozakonkursowych znalazła się premiera "Paktu z diabłem" – najnowszej produkcji z udziałem Johnny'ego Deppa. Festiwal w Wenecji potrwa od 2 do 12 września.