"Ida" rozbiła bank! Obraz Pawła Pawlikowskiego został uznany za najlepszy film europejski ostatniego roku. Pawlikowski otrzymał również "europejskiego Oscara" za reżyserię tej produkcji. Polski obraz uhonorowano nagrodą publiczności i Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy scenariusz – jego autorami są reżyser produkcji Paweł Pawlikowski i Rebecca Lankiewicz. Za najlepsze zdjęcia – właśnie do "Idy" – Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski zdobyli Nagrodę imienia Carlo Di Palmy dla europejskiego operatora roku.

Reklama

Do nagrody w kategorii "najlepsza aktorka" nominowana była również Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska, odtwórczyni głównych ról filmu. Wyróżnioną ją jednak Marion Cotillard z Francji za rolę w "Dwa dni, jedna noc".

Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się w Rydze.

Nominowany do Złotego Globu film Pawła Pawlikowskiego jest najchętniej oglądaną polską produkcją w historii. Widziało go już blisko 500 tysięcy widzów we Francji, ponad 100 tysięcy widzów we Włoszech oraz po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych "Ida" zgromadziła przed kinowymi ekranami ponad 460 tysięcy widzów.