Zdjęcie ucieszonej z nominacji dla "Idy" Agaty Kuleszy zamieścił na Facebooku jej kolega z planu drugiego sezonu serialu "Krew z krwi 2" – Maciej Musiał. Szybko "polubiło" je ponad dziesięć tysięcy użytkowników portalu.

Reklama

Agata Kulesza za swoją kreację w "Idzie" została kilka dni wcześniej uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles (Los Angeles Film Critics Association). Obraz Pawła Pawlikowskiego został też nagrodzony w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To dwie z wielu nagród, jakie zebrał w ostatnich miesiącach.

Nominacje do Złotych Globów ogłoszono w Beverly Hills po raz 72. Nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej są nazywane "przedsionkiem" Oskarów i zwykle są też wskazówką, który z filmów dostanie najważniejszą nagrodę filmową w Stanach Zjednoczonych. W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny "Ida" powalczy o Złoty Glob z czterema obrazami: "Turysta" (Szwecja), "Viviene chce się rozwieść" (Izrael), "Lewiatan" (Rosja), "Mandarynki" (Estonia).

Film Pawlikowskiego jest najchętniej oglądaną polską produkcją w historii. Widziało go już blisko 500 tysięcy widzów we Francji, ponad 100 tysięcy widzów we Włoszech oraz po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych "Ida" zgromadziła przed kinowymi ekranami ponad 460 tysięcy widzów.