Reprezentujący Polskę w wyścigu o Oscary obraz Pawła Pawlikowskiego otrzymał nominację w kategorii najlepszej produkcji zagranicznej. O nagrodę będzie walczyć z takimi tytułami, jak "Turysta" (Szwecja, reż. Ruben Östlund), "Lewiatan" (Rosja, reż. Andriej Zwiagincew), "Mama" (Kanada, reż. Xavier Dolan), "Norte, Koniec historii" (Filipiny, reż. Lav Diaz), "Pod skórą" (Wielka Brytania, reż. Jonathan Glazer).

Reklama

Najwięcej nominacji otrzymał "Birdman", który będzie walczył o nagrody w takich kategoriach, jak najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Michael Keaton), najlepsza reżyseria (Alejandro G. Inarritu), najlepsza aktorka drugoplanowa (Emma Stone), najlepszy aktor drugoplanowy (Edward Norton) i najlepsze zdjęcia (Emmanuel Lubezki). Przypomnijmy, że obraz opowiada o gwiazdorze kina, który stara się odbudować karierę poprzez występy na scenie.

O tytuł najlepszego filmu poza "Birdmanem" walczyć będą również "Boyhood", "Love is Strange", "Selma" i "Whiplash".

O nagrody mogą walczyć tylko te produkcje, których budżet nie przekroczył 20 milionów dolarów. W minionym roku rywalizację wygrał dramat "Zniewolony. 12 Years a Slave". Tegorocznych nominowanych przedstawili Rosario Dawson i Diego Luna.

Pełną listę znaleźć można pod tym adresem. Zwycięzców poznamy 21 lutego nadchodzącego roku.