Od prawie miesiąca na ekranach kin króluje historia o życiu profesora Zbigniewa Religi, który 5 listopada 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Okazuje się, że film Łukasza Palkowskiego jest nie tylko sukcesem kasowym. Ma także pozytywny wpływ na polską transplantologię.

Reklama

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kardiochirurg profesor Marian Zembala podkreśla, że dzięki filmowi ludzie chętniej zgadzają się na pobranie narządów od ich bliskich zmarłych, bo na ekranie widzieli, że chodzi o ratowanie życia. Według informacji z Poltransplantu jest więcej zgłoszonych dawców, co oznacza więcej uratowanych chorych. – Mamy nadzieję, że to nie jest tylko chwilowy wzrost, ale przesłanie tego filmy będzie działało dłużej – dodał profesor Zembala.

Profesor Piotr Knapik – anestezjolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dodaje, że film "Bogowie" wiernie oddaje pracę kardiochirurgów i klimat lat 80. W ciągu niespełna miesiąca film o profesorze Relidze przyciągnął do kin półtora miliona widzów.