Timothy Patrick McLanahan złożył do sądu w Kalifornii papiery przeciwko Tomowi Cruise'owi, Paramount Pictures i kilku mniejszym firmom producenckim. Twórca żąda miliarda dolarów odszkodowania. Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach McLanahan jeszcze w 1998 roku zarejestrował swój scenariusz zatytułowany "Head On" w urzędzie praw autorskich. Następnie posłał pracę do Agencji Williama Morrisa, która nie była zainteresowana, lecz bez jego zgody przekazała tekst do CAA. Następnie agencja CAA próbowała zainteresować scenariuszem m.in Paulę Wagner bliską współpracowniczkę Toma Cruise'a. Tekst jednak nie wzbudził zainteresowania.

Reklama

10 lat później do kin wszedł film "Mission Impossible: Ghost Protocol", który zarobił ponad 690 milionów dolarów. Zdaniem Timothy Patricka McLanahana obraz jest ewidentnym plagiatem jego pracy. Jak na razie przedstawiciele Toma Cruise'a ani Paramount Pictures nie skomentowali tych rewelacji. Miliard dolarów, których domaga się scenarzysta to suma zysku z filmu – 694,710 miliona dolarów z biletów, 144,5 miliona przychodów ze sprzedaży DVD i Blu-ray oraz 145 milionów dolarów za wypożyczenia i sprzedaż abonamentową.

W filmie z 2011 roku oskarżony o terrorystyczny zamach bombowy na Kreml, agent IMF Ethan Hunt wraz z resztą zespołu zostaje zwolniony z obowiązków w chwili, kiedy prezydent wdraża "Ghost Protocol". Pozostawiony bez środków i wsparcia, Ethan musi znaleźć sposób na oczyszczenie dobrego imienia agencji oraz uniemożliwienie kolejnego ataku.