"Ida" dostała Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w najważniejszym – międzynarodowym konkursie. – Za rewelacyjne połączenie scenariusza, reżyserii, zdjęć, gry aktorskiej i muzyki, z którego powstał piękny i delikatny film, portretujący polskie powojenne społeczeństwo lat 60., zmagające się z własnymi demonami – napisano w uzasadnieniu.

Reklama

W konkursie tym przyznano także nagrodę za najlepszą reżyserię, którą otrzymał Zaza Urushadze za film "Mandarynki" (Estonia, Gruzja). Natomiast Specjalną Nagrodę Jury otrzymali producenci filmu "Hazardzista" w reżyserii Ignasa Jonynasa (Litwa, Łotwa) – Uljana Kim, Roberts Vinovskis.

Film "Jestem lepszy od ciebie" w reżyserii Ché Sandoval z Chile zwyciężył w konkursie "Wolny Duch". W konkursie dokumentalnym najlepsze były "Brudne Wojny" w reżyserii Richarda Rowley'a. Z kolei w konkursie filmów krótkometrażowych pierwszą nagrodę dostał "Pandy" w reżyserii Matúš'a Vizár'a.

W roku 2009 Warszawski Festiwal Filmowy wszedł do grona czternastu wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych jako międzynarodowe festiwale filmowe – obok imprez takich, jak Cannes, Wenecja, Berlin. Polscy kinomani mogli zobaczyć ponad 200 filmów z 57 krajów, w tym wiele premier światowych i europejskich.