Costa-Gavras, urodzony w Grecji, karierę reżysera rozwijał we Francji i USA. Grali u niego m.in.: Yves Montand, Simone Signoret, Romy Schneider, Jack Lemmon, Jessica Lange i Dustin Hoffman. Do najbardziej znanych filmów Costy-Gavrasa należą: "Z" (1969), "Stan oblężenia" (1972), "Sekcja specjalna" (1975), "Zaginiony" (1982), "Pozytywka" (1989), "Amen" (2002). W "Żądzy bankiera" ("Le Capital") reżyser przygląda się sprawcom kryzysu gospodarczego.

Reklama

Amerykański aktor Josh Hartnett, znany m.in. z ról w filmach "Pearl Harbor", "Helikopter w ogniu", "Czarna Dalia", ma być obecny na festiwalu w dniach 16-21 kwietnia. Spotkanie Hartnetta z publicznością, organizowane w ramach festiwalowego cyklu spotkań "Camera On", odbędzie się 17 kwietnia w kinie Kijów.Centrum (wstęp dla posiadaczy karnetów festiwalowych, po wcześniejszym odebraniu zaproszenia).

Brytyjski aktor John Rhys-Davies, odtwórca ról krasnoluda Gimlego we "Władcy Pierścieni" i Sallaha w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata", na festiwalu Off Plus Camera będzie członkiem międzynarodowego jury, które oceni filmy w Konkursie Głównym "Wytyczanie Drogi" (w tym samym jury zasiądzie też m.in. ceniony aktor niemiecki Udo Kier). Rhys-Davies będzie gościł w Krakowie od 17 do 21 kwietnia. Z widzami, w ramach cyklu "Camera On", spotka się 19 kwietnia w kinie Kijów.Centrum.

Melissa Leo, aktorka amerykańska, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Fighter" (2011), będzie przewodniczyć na festiwalu jury w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Ponadto zostanie uhonorowana nagrodą "Pod prąd", przyznawaną na festiwalu Off Plus Camera artystom, którzy "w szczególny sposób wspierają kulturę niezależną". Pobyt Leo w Krakowie planowany jest na dni 18-21 kwietnia. 20 kwietnia aktorka spotka się z publicznością (w cyklu "Camera On") w kinie Kijów.Centrum.

Wśród festiwalowych gości znaleźć ma się również amerykański aktor Stephen Dorff, którego publiczność oglądała m.in. w filmach "Blade: Wieczny łowca", "Wrogowie publiczni", "Somewhere. Między miejscami".

W czasie trwania festiwalu w Krakowie spotkać będzie można również polskich aktorów i reżyserów. Jak zapowiedzieli organizatorzy, na festiwal przyjadą m.in.: Sonia Bohosiewicz, Artur Żmijewski, Piotr Głowacki, Julia Kijowska, Małgorzata Socha, Danuta Stenka, Katarzyna Herman, Marcin Kowalczyk, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Jakimowski, Sławomir Fabicki, Piotr Trzaskalski, Jacek Borcuch.

W festiwalowym konkursie filmów polskich wystartują m.in.: "Imagine" Jakimowskiego, "Mój rower" Trzaskalskiego, "Miłość" Fabickiego, "Nieulotne" Borcucha, "Bejbi blues" Kasi Rosłaniec, "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida.

Uroczysta inauguracja 6. edycji Off Plus Camera odbędzie się w piątek wieczorem w kinie Kijów.Centrum. Na otwarcie festiwalu pokazany zostanie nowy film Costy-Gavrasa, francuskiego reżysera greckiego pochodzenia, pt. "Żądza bankiera" (2012). Reżyser weźmie udział w projekcji. W Krakowie Costa-Gavras będzie przebywał do 14 kwietnia. Z widzami spotka się 13 kwietnia (w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, w ramach cyklu "Camera On").