"Gwizdek" opowiada o chłopaku z małej miejscowości pod Krakowem, który od poniedziałku do piątku jest pracownikiem fizycznym, a w weekendy sędziuje na lokalnych meczach piłki nożnej. Rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu okazuje się bardzo brutalna. Bycie dobrym sędzią, kierującym się zasadami gry w piłkę, nie sprawdza się. Trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice, działacze. Bohater w którymś momencie będzie musiał podjąć decyzję czy pozostać przy swoich ideałach czy zmienić swoją hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł gry w piłkę nożną. Zarówno tych boiskowych jak i poza.

Reklama

"Gwizdkowi" udało się pokonać takich dokumentalnych tuzów, jak Morgan Spurlock ("Comic Con"), który na Sundance pokazał swój nowy obraz - "You Don't Know Jack", Albert Maysles i jego "The Secret of Trees" czy Michael Almereyda -"Skinningrove".

"Gwizdek" doceniono za to, że "stale zaskakiwał jury swoją głębią i poczuciem humoru" oraz za fakt, że "w umiejętny sposób rejestruje codzienną historię i sprawia, że staje się magiczna". Dan Herztfeldt, animator i członek jury, który odczytał werdykt dodał entuzjastycznie, że jury wprost zakochało się w tym "pięknie skomponowanym filmie o niezwykłym rytmie".

Dokument Zaricznego, ma już na swoim koncie tytuł najlepszy krótkometrażowy dokument tegorocznych Nowych Horyzontów, oraz nagrodę Jantar 2012 za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

"Gwizdek" to już piąty polski film, który w ciągu ostatnich czterech lat reprezentował Polskę w konkursie filmów krótkometrażowych na Sundance. W ubiegłym roku pokazano fabułę Grzegorza Jaroszuka "Opowieści z chłodni". Dwa lata temu dokumentalny krótki metraż "Poza zasięgiem" Jakuba Stożka zdobył na amerykańskim festiwalu specjalne wyróżnienie.

Grzegorz Zariczny urodził się w 1983 r. pod Krakowem. Przerwał studia geograficzne by w 2005 roku rozpocząć naukę na kierunku reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2008 r. podjął kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy gdzie zrealizował film dokumentalny „Marysina Polana” (The Dog Hill) nagradzany w Polsce i za granicą.