"Wróg numer jeden" opowiada o trwających od 2001 do 2011 poszukiwaniach Osamy bin Ladena. Dzieło otrzymało już liczne nagrody, a także cztery nominacje do Złotych Globów – dla najlepszego filmu, najlepszej reżyserii, najlepszego scenariusza (Mark Boal) oraz najlepszego aktora (Jessica Chastain).

Reklama

Mimo to amerykańscy senatorowie publicznie wyrazili opinię, iż produkcja drastycznie rozmija się z prawdą. – Państwa obowiązkiem jest poinformowanie widzów o tym, iż rola tortur w pojmaniu Osamy bin Ladena nie jest oparta na faktach i stanowi część fikcji – napisali w otwartym liście do studia Sony Dianne Feinstein, Carl Levin i John McCain.

Teraz w sprawie filmu wypowiedział się sam szef CIA. – "Wróg numer jeden" to fikcja, nie dokument – przypomina widzom Michael Morell. – CIA współpracowało z filmowcami podczas powstawania tego obrazu, jednak nasze biuro nie ma kontroli nad ostatecznym produktem. Działania całej naszej agencji przypisano w filmie tylko kilku postaciom. Fakty są takie, ze sukces operacji z maja 2011 roku był efektem pracy ogromnego zespołu, nie paru osób.

Polską premierę budzącego emocje obrazu w reżyserii Kathryn Bigelow zaplanowano na 8 lutego 2013 roku.