Wellington na ten dzień nazwało się "Środkiem Śródziemia", czyli fikcyjnej krainy, w której rozgrywa się akcja "Hobbita".

Reklama

To w Nowej Zelandii powstała większość zdjęć zarówno do najnowszego filmu jak i trylogii "Władca pierścieni" i to właśnie z tego kraju wywodzi się reżyser wszystkich czterech filmów - Peter Jackson. Jego twórczości kraj zawdzięcza turystyczny boom, który utrzymuje się od dekady, a także rozwój rodzimej kinematografii.

Fani, w tym wielu przebranych za czarodziejów lub elfy, wspinali się na uliczne latarnie i dachy, by choć przez chwilę zobaczyć aktorów kroczących po czerwonym dywanie.

Na prapremierze licznie stawiły się gwiazdy filmu, m.in. odtwórca tytułowej roli Martin Freeman, Andy Serkis, Hugo Weaving, Elijah Wood oraz Cate Blanchett. Reżyser Peter Jackson spotkał się z owacyjnym przyjęciem fanów i chętnie rozdawał autografy oraz pozował do zdjęć. Nie stawił się za to Ian McKellen, filmowy czarodziej Gandalf.

Brytyjczyk Freeman (znany widzom m.in. z roli doktora Watsona w serialu "Sherlock") z uznaniem wypowiedział się o nowym dziele reżysera Petera Jacksona. – Jeśli to w ogóle możliwe, to jest ono nawet lepsze od trylogii "Władca pierścieni" – ocenił.

Swoista nowość w przypadku "Hobbita" polega na tym, że w nadających się do tego kinach będzie on wyświetlany w tempie 48 klatek na sekundę zamiast zwyczajowych 24 klatek. Przeciwnicy tej zmiany wskazują, że film staje się wtedy zbyt wyrazisty i traci swą magiczną atmosferę. Zyskuje jednak na lepszej jakości obrazu.

Jedynym zgrzytem podczas środowych uroczystości był protest grupki obrońców praw zwierząt w reakcji na wcześniejsze doniesienia, że podczas kręcenia filmu z powodu złych warunków zdechły trzy konie i kilkanaście innych zwierząt. Aktywiści z transparentami "Śródziemie: Niezwykłe okrucieństwo" oraz "Dla tego filmu zginęły trzy konie" ustawili się w pobliżu czerwonego dywanu.

"Hobbit: Niezwykła podróż" to pierwsza część hobbickiej trylogii. Premiery kolejnych części – "The Hobbit: The Desolation of Smaug" oraz "The Hobbit: There and Back Again" – planowane są odpowiednio na grudzień 2013 roku oraz lipiec 2014 roku.