"Spiritual thriller" – takiego określenia użyli twórcy "Hiszpanki" na konferencji prasowej w Warszawie. "Hiszpanka", jak zapowiedział Barczyk – reżyser, scenarzysta i producent filmu – będzie: Sensacyjną opowieścią o grupie jasnowidzów i spirytystów, która u schyłku pierwszej wojny światowej, przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych, usiłuje uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium – Doktora Abuse, pracującego dla pruskiej armii.

Reklama

Intryga osnuta jest wokół wyzwoleńczej walki Polaków, na chwilę przed Powstaniem Wielkopolskim – które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu – ale opowiedziana zostanie "z wielkim dystansem do historii" – zaznaczyli twórcy.

– Mam nadzieję, że ten film będzie propozycją podejścia do historii jako do zagadki, do zjawiska, które podobnie jak rzeczywistość kreowane jest przez umysł i punkt widzenia, a co za tym idzie – podlega krytycznemu, a czasami ironicznemu spojrzeniu – powiedział Łukasz Barczyk. – Czasami będzie śmiesznie, czasami strasznie – dodał reżyser.

W filmie polskiej produkcji wystąpią aktorzy z Polski, Niemiec, Austrii, Francji i USA. Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Gdyni.

W polskiej części obsady znajdą się m.in.: Jakub Gierszał, Jan Peszek, Piotr Głowacki i Sonia Bohosiewicz. Ponadto w filmie wystąpią m.in.: Florence Thomassin z Francji, Karl Markovics z Austrii, Fritz von Friedl i Christian Paetzold z Niemiec oraz Amerykanie – popularny aktor Crispin Glover oraz jego ojciec Bruce Glover.

Crispin Glover (ur. 1964 w Nowym Jorku) znany jest widzom m.in. z ról w filmach: "Powrót do przyszłości", "Dzikość serca", "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Truposz", "Skandalista Larry Flynt", "Alicja w Krainie Czarów".

– Wybitny aktor i fantastyczny człowiek, o niezwykłej energii i niezwykłej twarzy – powiedział o nim Barczyk. W "Hiszpance" Glover zagra czarny charakter wcieli się w niemieckiego jasnowidza i hipnotyzera, doktora Manfreda Abuse. Postać ta ma być nawiązaniem do bohatera filmu "Doktor Mabuse" z 1922 r., w reżyserii Fritza Langa, czołowego twórcy niemieckiego ekspresjonizmu, nurtu w kinematografii, który rozwijał się od drugiego dziesięciolecia XX wieku.

Reżyser nie chciał wyjawić, do czego odnosi się tytuł filmu: "Hiszpanka". Nie ujawnił też, który aktor wcieli się w postać Paderewskiego. – To będzie niespodzianka – tłumaczył Barczyk.

Uroczysta premiera filmu zapowiadana jest na grudzień 2013 roku w Poznaniu.