Słynna kwestia "Nazywam się Bond, James Bond" padła z ust agenta Jej Królewskiej Mości po raz pierwszy 5. października 1962 roku w filmie "Dr No". By uczcić pięćdziesiąte urodziny serii, jej twórcy wpadli na pomysł "Światowego Dnia Jamesa Bonda", który obejmie dobroczynną aukcję internetową pamiątek związanych z Bondem oraz internetowy sondaż na ulubiony film o przygodach tego wielbiciela pięknych kobiet i martini z wódką, wstrząśnięte – nie zmieszane. Poza wirtualnymi atrakcjami, na fanów agenta 007 czeka retrospektywna wystawa przygotowana przez nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, pokaz mody inspirowany kreacjami kobiet Bonda oraz koncert muzyki filmowej zorganizowany przez Academy of Motion Picture Arts and Sciences w Los Angeles.

Reklama

5. października odbędzie się także pokaz filmu dokumentalnego "Wszystko albo nic: Nieopowiedziana historia 007", który zaprezentuje sylwetki twórców bondowskiej serii: autora Iana Fleminga oraz producentów Alberta R. Broccoliego i Harry'ego Saltzmana.

– Jesteśmy szczęśliwi, że obchodzący swój złoty jubileusz James Bond będzie miał swój dzień – napisali w specjalnym oświadczeniu Michael G. Wilson i Barbara Broccoli, producenci najnowszego filmu o przygodach agenta 007, "Skyfall" w reżyserii Sama Mendesa. – Fani z całego świata na pewno podzielają nasz entuzjazm – dodali.

Od premiery pierwszego filmu o przygodach Jamesa Bonda nakręcono kolejne 22 części. W agenta Jej Królewskiej Mości wcieliło się dotąd sześciu aktorów: Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timithy Dalton, Pierce Brosnan i Daniel Craig. Jedną ze słynnych dziewczyn Bonda była Polka, Izabella Skorupko, która wystąpiła w filmie "Goldeneye". Seria filmów o Jamesie Bondzie słynie również z doborowej muzyki ilustracyjnej oraz przebojowych piosenek; utwory bondowskie śpiewały tak uznane gwiazdy, jak Shirley Bassey, Tina Turner czy Madonna. Najnowsza odsłona serii, film "Skyfall" wejdzie na ekrany kin 23. października.

(007.com)
Reklama