14 kwietnia 1912 roku, kilka minut przed północą – reklamowany jako największy i najnowocześniejszy statek na świecie "Titanic", który odbywał swój dziewiczy rejs przez ocean, zderzył się z górą lodową. W ciągu dwóch i pół godziny poszedł na dno. Wraz z nim ponad 1500 osób.

Reklama

Sto lat później w Łodzi rozpocznie się impreza przypominająca tamtą tragedię... Wyświetlony zostanie film Jamesa Camerona "Titanic" w wersji reżyserskiej. Pokazany ma być też unikatowy egzemplarz książki Stanisława Łempickiego "Tragedya oceanu: strzaskanie i zatonięcie okrętu Titanic, z którym na dno morza poszło 1517 osób. Pierwszy i jedyny dotąd opis tej strasznej katastrofy, oparty na dokumentach i raportach komitetu śledczego Senatu Kongresu Stanów Zjednoczonych oraz na relacjach naocznych świadków, służby okrętowej i pasażerów" z 1912 roku.

Organizatorzy Nocy zaprezentują też metrowy model statku, a także zapowiadają niespodziankę. Dostępna będzie również unikatowa kartka pocztowa wydana z okazji 100. rocznicy zatonięcia statku.

Łódzka "Noc z Titanikiem" odbędzie się w kinie Cytryna. Start – godz. 20.00, zakończenie planowane jest na 2.00.