Orły to nagrody przyznawane co roku przez Polską Akademię Filmową. Jest ona polskim odpowiednikiem narodowych akademii filmowych przyznających takie nagrody, jak francuskie Cezary czy hiszpańskie nagrody Goya.

Reklama

Na liście produkcji nominowanych do Orłów 2012 w kategorii najlepszy film znalazły się: "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland i "Sala samobójców" Jana Komasy.

W kategorii reżyseria nominacje otrzymali: Smarzowski za "Różę", Komasa za "Salę samobójców" i Holland za "W ciemności".

O Orła 2012 w kategorii główna rola kobieca walczyć będą: Roma Gąsiorowska – nominowana za film "Ki", Agata Kulesza – nominowana za kreację w "Róży" oraz Agnieszka Grochowska, której nominację przyznano za rolę w filmie "W ciemności".

W kategorii główna rola męska nominowani zostali aktorzy: Marcin Dorociński – za rolę w "Róży", Jakub Gierszał – za rolę w "Sali samobójców" oraz Robert Więckiewicz – za rolę w filmie "W ciemności".

Za drugoplanową rolę kobiecą do Orła 2012 nominowano: Kingę Preis za kreacje w filmach "Róża" i "W ciemności" oraz Romę Gąsiorowską za rolę w "Sali samobójców".

Z kolei w kategorii drugoplanowa rola męska o nagrodę rywalizować będą: Adam Ferency, który wystąpił w "1920 Bitwie Warszawskiej", Wojciech Pszoniak – nominowany za rolę w "Krecie" oraz Jacek Braciak z nominacją za rolę w "Róży".

W kategorii scenariusz nominowani są: Michał Szczerbic (autor scenariusza "Róży"), Jan Komasa (autor scenariusza "Sali samobójców"), David F. Shamoon (autor scenariusza "W ciemności") oraz, wspólnie, Greg Zgliński i Janusz Margański (autorzy scenariusza filmu "Wymyk").

Reklama

Nominacje do Orłów 2012 ogłoszono też m.in. w kategoriach: najlepsze zdjęcia, muzyka, kostiumy, scenografia.

Łącznie we wszystkich kategoriach najwięcej nominacji zdobyły filmy: "W ciemności" – 10, "Róża" – 9 oraz "Sala samobójców" – 8.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2012 zostaną wręczone 5 marca podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych Orłów 2012.