69. ceremonia wręczenia nagród filmowych Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA) trwa w Los Angeles.

Reklama

Złoty Glob w kategorii najlepszej aktorki w filmie dramatycznym otrzymała Meryl Streep za rolę w "Żelaznej damie". O nagrodę Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej rywalizowały w tej kategorii również Tilda Swinton ("Musimy porozmawiać o kobietach"), Vila Davis ("Służące"), Rooney Mara ("Dziewczyna z tatuażem") i Glenn Close ("Albert Nobbs").

Michelle Williams otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu za rolę w "My Week with Marylin". W tej kategorii o Złoty Glob ubiegały się Jodie Foster i Kate Winslet ("Rzeź"), Charlize Theron ("Young Adult") i Kristen Wiig ("Druhny").
Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego otrzymał Christopher Plummer za rolę w filmie "Debiutanci". To pierwszy Złoty Glob w karierze Plummera. Jego rywalami byli Kenneth Branagh ("My Week With Marilyn"), Albert Brooks ("Drive"), Jonah Hill ("Moneyball") i Viggo Mortensen ("Niebezpieczna metoda").

Martin Scorsese otrzymał Złoty Glob za reżyserię filmu "Hugo i jego wynalazek". W 2010 roku reżyser otrzymał honorowe wyróżnienie Złotych Globów -Nagrodę Cecila B. DeMille'a za całokształt twórczości artystycznej.
Irański film "Rozstanie" Asghara Farhadiego otrzymał Złoty Glob w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, pokonując m.in. film "Skóra, w której żyję" Pedra Almodovara. O Złoty Glob rywalizowały w tej kategorii również chiński "The Flowers of War", amerykański "In The Land of Blood and Honey" oraz belgijski "Chłopiec na rowerze".

"Rozstanie" obsypane już zostało nagrodami rok temu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Złote Niedźwiedzie wraz z reżyserem otrzymała cała obsada filmu.

Zobacz także: Lista wszystkich nagrodzonych Złotym Globem >>>

Szansę na statuetkę miał polski kompozytor Abel Korzeniowski za ścieżkę dźwiękową do filmu „W.E.”. opowiadającego historię Wallis Simpson, za sprawą której w Wielkiej Brytanii wybuchł skandal. W 1936 roku król Edward VIII zakochał się w niej i zrzekł się tronu.
Film reżyserowała Madonna, która otrzymała Złoty Glob za najlepszą piosenkę filmową. Wygrał jej utwór „Masterpiece”.

Statuetkę w kategorii „Najlepsza ścieżka dźwiękowa” zdobył Ludovic Bource, za muzykę do filmu „The Artist”.