Reklama
Reklama
Reklama

"Pokłosie" – Pasikowski o pogromach Żydów w Polsce

Maciej Stuhr w filmie "Pokłosie"
Maciej Stuhr w filmie "Pokłosie" / Materiały Prasowe
Ten film budził wiele emocji już na etapie kręcenia zdjęć. Nie mogło być jednak inaczej, skoro Władysław Pasikowski zabrał się ze jeden z najbardziej kontrowersyjnych rozdziałów naszej historii. "Pokłosie" – nawiązująca do pogromu Żydów w Jedwabnem, współczesna opowieść o mieszkańcach polskiej wsi, którzy podczas II wojny światowej zamordowali grupę Żydów – 9 listopada trafi do kin. U nas już dziś kadry z mocno oczekiwanej produkcji.
Reklama
Reklama
Tematy:
Maciej Stuhr wladyslaw pasikowski Pokłosie Ireneusz Czop Jerzy Radziwiłowicz
Reklama

Komentarze (187)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Janina
  2012-09-27 13:18
  To ważny film, ale nie tyczy się on Jedwabna, jestem przecież fikcją i wydaje mi się, że chodzi bardziej o to, jak ludzie reagują, jak sie zachowuja w obliczu zetknięcia ze straszną przeszłoscia.
  0
  zgłoś
 • Wes
  2012-09-27 13:36
  Straszna przeszłość to mordy w Katyniu,Miednoje Bykowni,wysadzane barki na morzu Białym pełne ludzi,to mordy UPA,to polityczne mordy w Polsce po drugiej wojnie światowej inspirowane przez żydowskich funkcjonariuszy rękoma przedwojennych bandytów.To także mordy UBecji i SBecji wykonywane skrytobójczo na przeciwnikach politycznych.Co znaczy Jedwabne wobec okropności jakie doznawały wycofujące się wojska polskie wschodnimi rubieżami od żydowskich mieszkańców tych ziem(z czerwonymi opaskami na ramieniu)i strzałami w plecy.
  0
  zgłoś
 • Szauk
  2012-09-27 13:41
  Tzw. temat na zamówienie 1) przykryć indolencje ,nieudolność ekipy PO-PSL (rządzącej-rozkradającej?) Polską.2)wywołanie większych podziałów ,obudzenie ducha antysemityzmu ,3) A może by nakręcono film gdzie będzie pokazany Żyd sprzedający Polaków Czerwonoarmistą,Żyd -czerwony komunista,Żyd kat patriotów Polskich.Wspaniała obsada aktorska ,ale temat w tej sytuacji przyniesie więcej szkody niż pożytku.Ale tzw.wykształciuch to pożyteczny idiota,za czasów P.Rz Ludowej też tacy byli.
  0
  zgłoś
 • Polak
  2012-09-27 13:48
  na kontrowersjach sie zarabia najwieksze pieniadze. Kolejna hiena cmentarna.
  0
  zgłoś
 • POLAK
  2012-09-27 13:50
  PROPONUJĘ USŁUŻNEMU PASIKOWSKIEMU NAKRĘCIĆ FILMY OPARTE NA FAKTACH : POGROM POLAKÓW NA UKRAINIE, POGROM POLAKÓW NA BIAŁORUSI, WYWÓZKI POLAKÓW W GŁĄB ROSJI, REGULOWANIE KWESTII POLSKIEJ PO NIEMIECKU, REGULOWANIE KWESTII POLSKIEJ PO UBECKU Z UDZIAŁEM FUNKCJONARIUSZY NARODOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ.
  TO NA POCZĄTEK, MOGĘ PODRZUCIĆ DUŻO WIĘCEJ CIEKAWYCH TYTUŁÓW.
  0
  zgłoś
 • Kos
  2012-09-27 13:54
  Komu tak barszo zalezy zeby takie filmy krecic ? Nie mowcie ze o prawde historyczna tu idzie bo prawda przewaznie jest posrodku.
  0
  zgłoś
 • wowa
  2012-09-27 13:54
  Trzeba rozumieć pełen kontekst tamtego okresu. Ledwie kilka lat wcześniej zaczął kończyć się wielki kryzys, który bardzo obniżył ceny żywności i płodów rolnych. Cały zaś wiejscki handel, w tym skup, był w rękach kupców żydowskich. Rolnicy nie mieli alternatywy, nie mieli gdzie sprzedać owoców swej pracy po cenach wystarczających na choćby względnie normalne, niebogate życie. Bogatsi chłopi odczuli to mocno, ale biedota wiejska była wprost w dramatycznej sytuacji. Mnożące się na wsi opinie o "umówionym zbijaniu cen" i "chytrych pośrednikach którzy sami biedy nie zaznają choćby mieli chłopa zagłodzić" nie brały się z niczego. A wojna była niedługo po tym, więc chęć odegrania się i życiowego rewanżu za ten ciężki okres musiała w ludziach wybuchnąć.
  0
  zgłoś
 • Pogromy Polaków przez Żydów
  2012-09-27 13:55
  Tak to jest moi mili, dobrą broń, a raczej tarczę wymyślili sobie ci cwaniacy po to by żyć w naszym kraju jak u Pana Boga za piecem. A nas zmuszają tym sposobem miast do obrony przed ich szwindlami i machlojkami do walki o dobre imię Polaków, do udowadniania czegoś, czego nigdy udowodnić nie będziemy mogli, bo czym bardzie się będziemy starać tym im przybywać będzie argumentów za tym że jesteśmy antysemitami.
  0
  zgłoś
 • RU
  2012-09-27 14:02
  Za ruskie pieniądze nakręcił antypolski film? Gratulacje. Co dalej?
  0
  zgłoś
 • tragizm
  2012-09-27 14:03
  znów kłamia to nie Polacy tylko Niemcy .a Pasikowski niech nakreci film jak Polaków w kieleckim pacyfikowali Niemcy
  Wszystko się teraz kreci o zydach a gdzie filmy o Polakach. Gdzie sa polscy reżyserzy. W Polsce pokazuje się polskie filmu wojenne o północy jak Hubal bo amerykańskie trzeba pokazać o 20;00 A gdzie film Westerplatte albo o poczcie gdanskiej.
  Na ukrainie nikt filmów z zydami nie kręci
  0
  zgłoś
 • Polak Samobiczujacy i Samoopluwajacy
  2012-09-27 14:06
  Polak musi nakręcic co najmniej 1 Film rocznie by po wieki wieków odgrzewac temat Holokustu. A najlepiej by pokazac złą stronę swego narodu.
  0
  zgłoś
 • kontestator
  2012-09-27 14:06
  Ciekawszy byłby film o wywózkach żydów z Łodzi, organizowany przez współbratymców współpracujących z Niemcami. Pogrom w Jedwabnem, to wymysł żydokomuny czcącej skompromitować Polaków.
  0
  zgłoś
 • xx
  2012-09-27 14:06
  Zawsze się pytam . Dlaczego Polacy są tacy głupi.
  0
  zgłoś
 • PL
  2012-09-27 14:07
  Ale g--no
  0
  zgłoś
 • olek-bolek
  2012-09-27 14:10
  Żydzi wiedzą, że Polacy w Katyniu zostali zamordowani z rozkazu Żyda Berii.
  Kiedy przeprosiny?
  Nigdy?
  0
  zgłoś
 • sdgd,kjlkgvsdfsdbghj
  2012-09-27 14:12
  takie filmy to innego jak ten o seksie Mahometa ,a aktorów którzy tam graja powinniśmy pietnować. .
  0
  zgłoś
 • Nomen
  2012-09-27 14:16
  Pasikowski, Holand, Polański to współcześni szmalcownicy.
  0
  zgłoś
 • Żydowskie zbrodnie w Koniuchach i Nalibokach
  2012-09-27 14:34
  Ciągle niewiele się robi dla jak najszybszego zakończenia śledztwa (wszczętego przez IPN na skutek udokumentowanych nalegań Kongresu Polonii Kanadyjskiej) w sprawie mordów popełnionych na kilku setkach polskich mieszkańców wsi Koniuchy i Naliboki, w tym wielu kobiet i dzieci. Ustalenie sprawców okrutnego mordu popełnionego 29 stycznia 1944 r. przez żydowskich partyzantów sowieckich na 300 polskich mieszkańcach wsi Koniuchy nie jest szczególnie trudne. Paru z nich bowiem wręcz chlubiło się swymi zbrodniczymi „dokonaniami”. Na przykład Chaim Lazar opisywał w książce „Destruction and Resistance” (New York, Shengold Publisher, 1985, s. 174-175): Pewnego wieczoru stu dwudziestu partyzantów z wszystkich obozów, uzbrojonych w najlepszą broń, wyruszyło w kierunku wsi. Było wśród nich około 50 Żydów, przewodzonych przez Jaakowa Prennera. o północy przybyli oni na koniec wsi i zajęli odpowiednie pozycje. Rozkaz nakazywał nie pozostawić ani jednej żywej duszy. Nawet zwierzęta domowe miały być wybite, a cała własność zniszczona... Sygnał dano tuż przed świtem. Wciągu niewielu minut otoczono wieś z trzech stron, z czwartej strony była rzeka i jedyny most, który znajdował się w rękach partyzantów. Partyzanci, z zawczasu przygotowanymi pochodniami, podpalali domy, stajnie i spichlerze, otwierając intensywny ostrzał domów... Półnadzy chłopi wyskakiwali z okien szukając drogi ratunku. Wszędzie czekały na nich jednak nieszczęsne kule. Wielu wskakiwało do rzeki i płynęło nią ku drugiemu brzegowi, ale i ich również spotka ten sam los. Misja została wypełniona w ciągu krótkiego czasu. Sześćdziesiąt rodzin liczących około 300 ludzi zostało zabitych; nikt z nich nie przeżył.

  Potwierdzenie opisów rzezi dokonanej na polskich chłopach przez żydowskich partyzantów znajdujemy również w paru innych książkach żydowskich autorów, m.in. Isaaca Kowalskiego. Znane są nawet nazwiska niektórych żydowskich partyzantów uczestniczących w rzezi na Polakach: Israel Weiss, Schlomo Brand, Chaim Lazar, Jacob Prenner, Isaac Kowalski, Zalman Wolozni.

  W trakcie śledztwa IPN wyszły na jaw nowe informacje odsłaniające okrucieństwo zbrodni popełnionej przez komunistów żydowskich na mieszkańcach Koniuchów. Były to przede wszystkim wstrząsające relacje na temat masakry Polaków publikowane w polskiej gazecie wileńskiej „Naszej Gazecie” w marcu 2001 i w polonijnym periodyku „Gazeta” z Toronto z maja 2001 r. Oto fragmenty tych, jakże wstrząsających świadectw.

  W „Naszej Gazecie” z 29 marca 2001 r. czytamy m.in.: wyliczenie niektórych nazwisk osób zamordowanych nocą 29 stycznia 1944 r. przez żydowskich partyzantów sowieckich. Były wśród nich m.in. N. Molisówna, wiek ok. 1,5 r., Marysia Tubinówna ok. 4 lat i całe rodziny, tak jak Zygmunt Bandalewicz (8 lat), Mieczysław Bandalewicz (9 lat), Stanisław Bandalewicz (45 lat), Józef Bandalewicz (54 lata), Stefania Bandalewiczowa (48 lat). Półtoraroczna córeczka Molisowej zginęła wraz z matką, gdy ta uciekała pośród kul trzymając ją na ręku. Andrzej Kumor cytuje w artykule „Gazety” w Toronto z 4-6 maja 2001 r. rozmowę z naocznym świadkiem tamtych wydarzeń Edwardem Tubinem (miał wówczas 13 lat). Tubin opisywał: Nie było różnicy, kogo złapali to wszystkich bili. Nawet kobietę jedną, uciekała tam w las ku cmentarzu, to nie strzelali, ale kamieniem zabili, kamieniem w głowę. Jak mamę zabili, to może z osiem kul po piersiach puścili (...). Wojtkiewicza żona była w ciąży i chłopak był, nie miał nawet dwa latka. Zabili ją, a chłopak został żywy. Przynieśli słomę, na nią rzucili, zapalili. Temu chłopaczkowi nogi poopalało - paluszki jemu odpadły. Przeżył pod tą matką. Jak zapalili to tylko nogi mu się spaliły. Było strasznie, było strasznie, nie przepuścili nikomu.

  Dlaczego dokonano tego mordu na Polakach z Komuchów? Bo chciano „odpowiednio” odstraszająco ukarać mieszkańców wioski, która chciała się bronić przed ciągłymi rabunkami. Polscy chłopi zorganizowali jednostkę samoobrony, aby chronić wieś przed ciągłym rekwirowaniem żywności. Bo wieś już nie miała dosłownie środków do życia. Wileńska „Nasza Gazeta” z 29 marca 2001 r. przytacza relację naocznego świadka Liliany Narkowicz opisującą, że partyzanci dokonywali wciąż grabieżczych napadów, niczym bandyci. Nasi mężczyźni zbuntowali się. Nie mieliśmy, czym karmić własnych dzieci. U niektórych bieda aż piszczała.

  IPN podaje, że atak na Koniuchy przeprowadziła 120-150 osobowa grupa partyzantów sowieckich pochodzących z różnych oddziałów stacjonujących w Puszczy Rudnickiej, takich jak: „Śmierć Okupantowi”, „Śmierć faszyzmowi”, „Piorun”, „Margirio”, oddział im. Adama Mickiewicza. Pierwszy z wymienionych oddziałów należał do Brygady Kowieńskiej Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego, pozostałe zaś do Brygady Wileńskiej. Należeli do nich m. in. partyzanci żydowscy, uciekinierzy z gett w Kownie i Wilnie.

  Innym przykładem rzezi dokonanej na Polakach przez żydowskich partyzantów sowieckich był los miasteczka Naliboki w powiecie Stołpce, województwo nowogrodzkie. 8 maja 1943 r. o świcie 128 polskich mieszkańców tego miasteczka zostało wymordowanych przez partyzantów dowodzonych przez dwóch żydowskich dowódców Tuwię Bielskiego i Szolema Zorina. Wacław Nowicki, uratowany świadek tych wydarzeń tak opisywał w książce „Żywe echa” (Warszawa 1993) rzeź na Polakach, gdy o świcie przybyli partyzanci-mordercy: Godzina 5 rano, 8 maja 1943 r. Długa seria z kaemu rozpruła poniżej okien frontową ścianę naszego domu, stojącą pod nią kanapą - przeleciała przez pokój i ugrzęzła w przeciwległej ścianie zaledwie [13] kilka centymetrów nad naszymi głowami (...). Mama dopadła okna. -”Wieś plonie!” - krzyczy (...). o godzinie 7.00 ściany i jęki ucichły. Zewsząd wiało grozą śmierci i zniszczenia. Ocaleni od pogromu mogli teraz zobaczyć tragedię swego miasteczka i dokonanego w nim ludobójstwa. W niespełna 2 godziny zginęło 128 niewinnych ludzi. Większość z nich, jak stwierdzili potem naoczni świadkowie, z rąk siepaczy Bielskiego i „Pobiedy”.

  Mordercy obojga płci wpadali do mieszkań i seriami z automatów unicestwiali we śnie całe rodziny, a obrabowane w pośpiechu (nawet z zegarków) domostwa palili i pijani od krwi z okrzykiem „hura” szli dalej mordować. Wielu zbudzonych nagłą strzelaniną i jękiem sąsiadów wylatywało na podwórko. Tych rozstrzeliwano z dziećmi pod ścianami chat. Jedni i drudzy wraz z domostwem obracali się w popiół. Daleko słychać było ryk bydła i rżenie zagrabionych koni. Podczas dantejskiego pogrzebu trudno było zidentyfikować pozostałe czasem tylko kończyny dzieci, rodziców, dziadków z rodów Karniewiczów, Łojków, Chmarów i wielu innych.

  Warto tu dodać, że żydowski dowódca partyzancki Tuwia Bielski był wymieniony jednoznacznie jako sprawca rzezi w Nalibokach między innymi w publikowanym w „Magazynie Gazety Wyborczej” z 15 listopada 1996 r. tekście Jacka Hugo Badera „A rewolucja to miała być przyjemność”. Bader pisał tam m.in. cytując relacje partyzanckie z tamtych lat: Zaczęły się masowe rabunki wsi. l to nie było raz czy dwa, ale jedni wychodzili, drudzy wchodzili. Miejscowi zaczęli więc walczyć o chleb, organizowali polsko-białoruską samoobronę. My ją wspieraliśmy. Sowieci likwidowali. Wykańczali wioski. Derewno, Rubieszewicze, Starynki, Michałowo. W Nalibokach wyrżnęli 127 ludzi z samoobrony. Wszyscy mówili, że Naliboki zrobił Bielski. Wcześniej J. Hugo Bader pisał, że Tuwia Bielski był partyzantem żydowskim. Inny rozmówca Badera - Boradyn tak mówił o żydowskich partyzantach z oddziałów Tuwii Bielskiego i Szolema Zorina: Grupy rabusiów i tyle, którzy brali, od kogo popadnie. Jedzenie, dziecięce ubrania, pościel, łyżki, widelce, kosztowności...

  Obraz uzupełnia w tekście Badera relacja b. żydowskiego partyzanta, dziś emeryta - Jakowa Rumowicza. Wspominał on: U nas prawie połowa to Żydzi byli, ale co to za partyzanci? Grabili tylko i gwałcili.
  0
  zgłoś
 • KK
  2012-09-27 14:41
  Tylko świnie siedzą w kinie
  0
  zgłoś
 • ssss
  2012-09-27 14:43
  A ja chciałbym film o Helenie Wolińskiej, Jakubie Bermanie i Stefanie Szechterze
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama