Bohaterami thrillera są dziennikarz Mikael Blomqvist i młoda hakerka Lisbeth Salander. Razem prowadzą prywatne śledztwo w sprawie sprzed czterdziestu lat - zniknięcia 16-letniej dziewczyny, należącej do rodziny bogatych przemysłowców. Blomkvist, wydawca magazynu "Millennium" otrzymał to nietypowe zlecenie od Henrika Vangera - magnata przemysłowego, właściciela wielkiego koncernu, który najpierw poprosił go o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazało się jednak, że jest to tylko pretekst do rozwiązania skomplikowanej zagadki. Blomkvist znajduje się na życiowym zakręcie. Skazany za zniesławienie podejmuje się tego niezwykłego zlecenia. Lisbeth z kolei to młoda buntowniczka. Wspólnie wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej. W trakcie śledztwa między dziennikarzem a dziewczyną rodzi się niebezpieczna fascynacja...

Reklama

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to pierwsza część słynnej trylogii „Millennium”, która sprzedała się w Europie w ponad 14 milionach egzemplarzy. Ekranizacja thrillera okazała się wielkim przebojem w krajach skandynawskich. Zaledwie w trzy tygodnie film zarobił 21 milionów dolarów. Został też nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2009.

O prawa do remake'u, wokół których toczyła się batalia pomiędzy spadkobiercami Larssona, ubiegał się też Quentin Tarantino i Brad Pitt. W końcu film wyreżyserował Nielson Arden Oplev. Duński reżyser i scenarzysta znany jest z pracy m.in. nad filmem „Portland" (1996), „Zwyciężymy" (2006) oraz reżyserii wielu seriali telewizyjnych.

Polska premiera "Millenium" odbędzie się 6 listopada.

p