Film powstał na podstawie książki angielskiego pisarza homoseksualisty Christophera Isherwooda pt. "A Single Man" (1964). Scenariusz filmu do spółki z Davidem Scearce'em napisał reżyser obrazu Tom Ford (prywatnie także zdeklarowany gej).

Umiejscowioną w latach 60. ubiegłego stulecia w Los Angeles opowieść rozpoczyna tragiczny wypadek samochodowy, w którym ginie Jim (w tej roli Matthew Goode), partner życiowy profesora George'a Falconera (nagrodzony Colin Firth). Mężczyzna nie potrafi pogodzić się z odejściem ukochanego, z którym spędził ostatnie 16 lat. Powrót do normalności będzie starała się mu ułatwić podkochująca się w nim przyjaciółka Charley (Julianne Moore).

Zdruzgotany po stracie ukochanego profesor Falconer odrzuci zaloty męskiej prostytutki (mężczyzny uderzająco podobnego do Jamesa Deana), zarzuci natomiast sieć na odkrywającego dopiero swoją seksualność studenta Kenny'ego. Kiedy młodzian agresywnie zareaguje na miłosne podchody, profesor targnie się na swoje życie...

p

Warto wspomnieć o polskim akcencie w reżyserskim debiucie amerykańskiego projektanta i stylisty. Autorem muzyki do "A Single Man" jest pochodzący z Krakowa młody kompozytor Abel Korzeniowski (zdobywca m.in. Nagrody Indywidualnej za muzykę do filmu "Duże zwierzę" na XXV festiwalu filmowym w Gdyni).


CZYTAJ TAKŻE:
Wojna widziana z czołgu wygrała w Wenecji >>>