Kto/Co: KING KONG

Reklama

Postać: Monstrualny goryl

Charakterystyka: Gigantyczna małpa zamieszkująca z przedpotopowymi stworami fikcyjną Wyspę Czaszki na Oceanie Indyjskim. Siejąca przerażenie, zniszczenie i budząca strach głównie z uwagi na swój nadnaturalny wzrost. Przy okazji bardzo uczuciowa. Miłość Konga do pięknej aktorki Ann Darrow (Fay Wray) stała się symbolem uczuć rodzących się ponad podziałami gatunkowymi.

Ile razy na ekranie: Po raz pierwszy w kinach w 1933 roku ("King Kong" Meriana C. Coopera i Ernesta B. Schoedsacka), potem wracała wielokrotnie. W 1962 zmierzyła się z innym ekranowym potworem, Godzillą. Ostatnim filmem o gorylu był "King Kong" Petera Jacksona z 2005 roku. Na tym nie koniec. Filmowcy z Hollywood przymierzają się do nakręcenia prequela opowieści na podstawie książki "Kong: King of Skull Island". Opowiedzą nam, jak to się stało, że monstrualny goryl został królem Wyspy Czaszki.

p

Kto/Co: GODZILLA

Postać: Wedle pierwotnych zamierzeń miała być wielką ośmiornicą. Ostatecznie przybrała postać gigantycznego prehistorycznego jaszczura, pokrytego ciemnoszarymi łuskami o silnych kończynach przednich, długim ogonie, ostrych zębach i pazurach oraz kilkoma rzędami płyt kostnych na grzbiecie. Skąd jego niszczycielska siła? Radioaktywny oddech, zdolność regeneracji fekt użycia broni jądrowej.

Charakterystyka: Fikcyjny potwór, bohater serii japońskich filmów science-fiction. Nazwa "Gojira" jest zlepkiem japońskich słów: kujira (wieloryb) i grilla (goryla). W wersji amerykańskiej to odpowiednio "god" oraz "zilla", czyli "boski jaszczur". Głos potwora uzyskiwano przez pocieranie nasączonej żywicą rękawicy o struny kontrabasu. Jego odgłos miał przypominać dźwięk otwierania metalowej furtki, prowadzącej do studia, gdzie kręcono serie filmów.

Ile razy na ekranie: Po raz pierwwszy na ekranie w 1954 roku, w japońskim obrazie "Godzilla król potworów" (przerobionym przez Amerykanów dwa lata później). Do tej pory japońska maszkara gościła na srebrnym ekranie prawie trzydzieści razy! Bohaterka nie tylko filmów, ale i gier komputerowych.

p

Kto/Co: FRANKENSTEIN

Postać: Sztuczny człowiek zszyty z fragmentów ludzkich ciał z powieści Mary Shelley "Frankenstein, czyli nowy Prometeusz"

Charakterystyka: Potwór ożywiony przez studenta filozofii za pomocą wyładowania elektrycznego. Jego nazwisko pochodzi od nazwy... Ząbkowic Śląskich (kiedyś miasta Frankenstein). Mieszkała tam rodzina doktora Frankenstaina, alchemika i wynalazcy, pierwowzoru postaci. Najczęstszy bohater horrorów w historii kina.

Ile razy na ekranie: Najsłynniejszym odtwórcą roli człowieka-patchworka był Boris Karloff. Po zagraniu tyułowej roli we "Frankensteinie" z 1931 roku angielski aktor wcielał się w przerażającego człowieka z odzysku jeszcze kilkakrotnie.

p

Reklama

Kto/Co: BUKA

Postać: Zwalista, bezkształtna, skałopodobna, szara istota potężnej postury, z bladymi, wiecznie szeroko otwartymi oczami

Charakterystyka: Przerażający potwór, postrach dobrotliwych stworzeń z serii książek Tove Jansson o Muminkach. Ciepłolubna Buka podróżuje po świecie, a tam, gdzie się pojawia, przynosi ze sobą chłód i zamraża ziemię. Budzi strach, choć tak naprawdę to nie wiadomo, na ile jest groźna, a na ile po prostu osamotniona...

Ile razy na ekranie: Bohaterka książek "W Dolinie Muminków", "Pamiętniki Tatusia Muminka", "Zima Muminków" i "Tatuś Muminka i morze", wielokrotnie na ekranie w animowanej japońskiej wersji kreskówki z Muminkami w roli głównej. Zadebiutowała w szóstym odcinku kreskówki zatytuowanym "Topik i Topcia".

p

Kto/Co: OBCY

Postać: Ksenomorfy, humanoidalna rasa kosmitów

Charakterystyka: Gwiezdna bestia z kosmicznej otchłani... Pasażerowie krążownika galaktycznego Nostromo odbierają sygnał S.O.S. wysyłany z tajemniczego ciała niebieskiego. Do Kane'a, jednego z załogantów statku penetrujących okolice jak się później okaże księżyca, przyssie się tajemnicza, pająkowata forma życia. Potwora mimo usilnych prób nie udaje się jej usunąć, co więcej, usunąć nie wolno, gdyż podtrzymuje przy życiu zaatakowanego mężczyznę. Z czasem umiera i odpada, ale pozostawia w ciele żywiciela tytułowego Obcego - krwiożerczego, zaśluzowanego stwora, szybkiego, zwinnego, skutecznie jeden po drugim uśmiercającego ekipę Nostromo. Na polu bitwy z odrażającą istotą zostaje Ellen Ripley...

Ile razy na ekranie: Po raz pierwszy Obcego na celuloidzie utrwalił Ridely Scott w "Obcym - ósmym pasażerze Nostromo" (1979). Obraz zapoczątkował całą serię filmów połączonych postacią tajemniczego stwora z kosmosu. Ostatnio na ekranie widziany w 2007 roku w filmie "Obcy kontra Predator 2". W Hollywood tymczasem trwają przymiarki do prequela pierwszego "Aliena". Prace nad filmem w reżyserii Carla Erika Rinscha dla 20th Century Fox mają ruszyć jeszcze w tym roku.

b

b

b

b

"Godzilla" z 1954 roku:

b

b

b

b

b

Przebudzenie potwora... Fragment "Frankensteina" z 1931 roku:

b

b

b

b

b