1. TILDA SWINTON W "ORLANDO". Wystawna i stylowa opowieść o nieśmiertelnym angielskim arystokracie, który odradza sie raz jako mężczyzna, raz jako kobieta, na podstawie książki autorstwa Virginii Woolf. Androgyniczna uroda Tildy Swinton, która wystąpiła w podwójnej męskiej i żeńskiej roli, świetnie się tu sprawdziła. Niektórzy recenzenci sugerowali nawet, że szkocka aktorka jest... hermafrodytą!

2. HILARY SWANK W "NIE CZAS NA ŁZY". Wstrząsająca, oparta na faktach historia nastolatka poszukującego swojej płciowej tożsamości. W rolę chłopca, a właściwie dziewczyny, która chce być chłopcem, wcieliła się Hilary Swank. I trzeba przyznać, okazała się bardzo pociągającym młodzieńcem. W pełni zasłużony Oscar.

3. FELICITY HUFFMAN W "TRANSAMERICA". Znów tematyka trans-genderowa. Znana z "Gotowych na wszystko" Felicity Huffman zagrała mężczyznę w trakcie kuracji hormonalnej mającej mu umożliwić zmianę płci. Choć rola nie wymagała "męskiej" charakteryzacji aktorce udało się stworzyć wrażenie, że naprawdę jest borykającym się ze swoją seksualnością facetem.

4. KRYSTYNA FELDMAN W "MOIM NIKIFORZE". Polska kinematografia też ma role na światowym poziomie. Na pewno należy do nich wielokrotnie nagradzana kreacja Krystyny Feldman, która z niezwykłym talentem i delikatnością zagrała postać genialnego, choć uważanego za chorego psychicznie malarza-samouka Nikifora.

5. JADWIGA SMOSARSKA W "CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA". Klasyka polskiej komedii czyli damsko-męskie przebieranki na wesoło. Grana przez Jadwigę Smosarską Lucyna, by zdobyć upragnioną pracę musi udawać mężczyznę. Okazuje się to zaskakująco łatwe: wystarczy inaczej uczesać włosy, założyć garnitur i mówić basem. Pionierskie dzieło w walce o równouprawnienie płci.

Podobny pomysł wykorzystał ostatnio Olaf Lubaszenko w swoim najnowszym filmie "Złoty środek", w którym kazał udawać chłopa ultra-kobiecej Annie Przybylskiej. Wyszło tu jednak na jaw, że by przekonująco zagrać mężczyznę, nawet w komediowej konwencji, wcale nie wystarczy spłaszczenie biustu i domalowanie wąsów. Potrzebny jest jeszcze talent aktorski. I jego właśnie zabrakło.

p