"Cahiers du Cinéma" to pismo z tradycją. Ukazuje się od 1951 roku, publikują w nim krytycy filmowi z najwyższej półki. Miesięcznik odegrał dużą rolę w powstaniu tak zwanej Nowej Fali lat 60. Nadal pretenduje do roli wyroczni w sprawach kina. Lista najlepszych filmów wszech czasów jest efektem ankiety, w której wzięło udział 78 francuskich krytyków i historyków kina.

Ranking mocno różni się od tych, ogłaszanych w świecie anglosaskim. Przede wszystkim jest zdominowany przez klasykę kina. Filmy nakręcone w ciągu ostatnich 30 lat można policzyć na palcach jednej ręki. "Ojciec chrzestny" znalazł się dopiero na 40. miejscu, "Czas Apokalipsy" na 66., a "Manhattan" na 93. Jeszcze bardziej rzuca się w oczy brak produkcji brytyjskich. Na liście są filmy wyreżyserowane przez Anglików Alfreda Hitchcocka i Charlie Chaplina, ale nakręcone w Stanach Zjednoczonych.

Francuzi pominęli nawet "Lawrence'a z Arabii", który na analogicznej liście, ogłoszonej przez Amerykański Instytut Filmowy, zajął siódme miejsce. Brytyjscy komentatorzy uważają, że nie jest to przypadek. Autorzy "Cahiers du Cinéma" w przeszłości często wyśmiewali kinematografię sąsiadów z drugiej strony kanału La Manche, twierdząc, że jest wtórna i całkowicie zależna od Hollywood.

Na liście 50 najlepszych reżyserów znależli się dawni redaktorzy miesięcznika: Jean-Luc Godard i François Truffaut. Pierwsze miejsce zajął Francuz Jean Renoir. Zabrakło natomiast Andrzeja Wajdy, tak ponoć cenionego nad Sekwaną. W "złotej setce" nie ma również żadnego filmu z Polski. Ranking został wydany w formie książki, a 100 opisanych w niej filmów pokaże - choć nie w kolejności, w jakiej są na liście - jedno z paryskich kin.

Oto pierwsza dziesiątka najlepszych obrazów w dziejach kina według "Cahiers du Cinéma":

1. Obywatel Kane, 1941, reż. Orson Welles

2. Noc myśliwego, 1955, reż. Charles Laughton

3. Zasady gry, 1939, reż. Jean Renoir

4. Wschód słońca, 1927, reż. Friedrich Wilhelm Murnau

5. Atalanta, 1934, reż. Jean Vigo

6. M, 1931, reż. Fritz Lang

7. Deszczowa piosenka, 1952, reż. reż. Gene Kelly, Stanley Donen

8. Zawrót głowy, 1958, reż. Alfred Hitchcock

9. Komedianci, 1945, reż. reż. Marcel Carne

10. Poszukiwacze, 1956, reż. John Ford

A oto pierwsza dziesiątka najlepszych reżyserów wszech czasów:

1. Jean Renoir

2. Alfred Hitchcock

3. Fritz Lang

4. Charles Chaplin

5. John Ford

6. Orson Welles

7. Ingmar Bergman

8. Luis Buñuel

9. Friedrich Wilhelm Murnau

10. Howard Hawks