Piękne te nasze Tatry. Oj, piękne. Na widok ośnieżonych szczytów nie jednemu góralowi będzie żal. Choć tylko temu wtajemniczonemu w kulisy bollywoodzkiego "Fanaa" nakręconego w Kościelisku koło Zakopanego. Tatry grają bowiem góry Kaszmiru niedostępne dla filmowców z powodu trwającego tam konfliktu między Indiami i Pakistanem. Oraz dlatego, że w obawie przed atakami terrorystycznymi w tamtejsze okolice nie chciała się zapuścić Kajol, czczona przez rodaków jak bóstwo gwiazda superprodukcji w reżyserii Kunala Kohli.

"Fanaa" to skomplikowana historia miłosna ze wspomnianym konfliktem terenowym w tle. Dla Kaloj to także wielki powrót do pracy po pięcioletnim urlopie macierzyńskim. Na potrzeby roli zrzuciła kilka kilogramów, córeczkę zabrała do zimnej Polski i zagrała córkę emerytowanego oficera armii indyjskiej, która zakochuje się kaszmirskim muzułmaninie zamieszanym w działalność wywrotową. Nic dobrego z tego wyniknąć nie mogło - tylko "Fanaa", czyli totalne zniszczenie.

Ale po kolei: niewidoma Zooni jedzie do Delhi, by wystąpić na akademii z okazji rocznicy odzyskania przez Indie niepodległości. Przewodnikiem młodej patriotki po stolicy zostaje Rehan (podobno przystojny Aamir Khan). Uwodzi ją, wyśpiewuje deszczowe ballady, a nawet załatwia operację, dzięki której dziewczyna odzyskuje wzrok. Na tym jednak typowy bollywoodzki romans się kończy, bo gdy Zooni otworzy oczy, Rehana już nie zobaczy. Facet znika, a z nim radosne piosenki, bo film zmienia się w wybuchowe kino akcji. Co prawda wątek sensacyjny rozłazi się jak tani sweter, a aktorzy ze śmiertelnie poważnymi minami wygłaszają długie i drętwe dialogi. Ale kto by się tym przejmował, gdy nasz terrorysta po siedmiu latach, w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach przyrody odnajduje drogę do domu ukochanej. Z sercem będzie gorzej. Bo choć miłość Zooni była silniejsza niż śmierć, z poczuciem obowiązku wobec ojczyzny nie ma szans. Jak pragnienie.


FANAA
Indie 2006; Reżyseria: Kunal Kohli; Obsada: Aamir Khan, Kajol; Dystrybucja: Epelpol; Czas: 168 min
Premiera: 16 listopada