Po atakach na WTC Hollywood zwęszyło żyłę złota w produkcji filmów krytykujących amerykańską politykę. Co druga duża produkcja firmowana zwykle przez laureatów Oscara dotyczy obecnie wojny w Iraku lub tajnych służb zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym USA. W "Transferze" Gavin Hood (reżyser "Tsotsi" i "W pustyni i w puszczy") wziął na warsztat sławną instrukcję, pozwalającą na nadzwyczajne ekstradycje osób podejrzanych o terroryzm. Jej wcielenie w czyn polega na porywaniu obywateli obcych krajów uważanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i przetrzymywanie ich w tajnych więzieniach rozlokowanych za granicami USA.

Wzorowy ojciec rodziny i wybitny chemik pochodzenia egipskiego Anwar El-Ibrahimi zostaje zatrzymany podczas powrotu z konferencji naukowej w Kapsztadzie. Zarzuca mu się kontakty z terrorystą odpowiedzialnym za zamachy bombowe. Kiedy nie przyznaje się do winy, zostaje przerzucony do więzienia gdzieś na bliskim Wschodzie. Tam torturami ma być zmuszony do wyjawienia "całej prawdy". "Przesłuchania" ma obserwować nowy w branży agent (Jake Gyllenhaal). Tymczasem w kraju będąca w dziewiątym miesiącu ciąży małżonka Anwara (Reese Witherspoon) przy pomocy zaangażowanego politycznie przyjaciela ze studiów (Peter Sarsgaard) zaczyna batalię o ujawnienie, co stało się z jej mężem.

Wszystko jest tu przewidywalne i wyłożone łopatologicznie. Od 15 minuty filmu znamy prawdziwego sprawcę zamachów, wiemy, że nasz bohater jest niewinny, a sielskie obrazy jego rodziny nachalnie sugerują, że czeka nas miły happy end. Wiemy nawet, że karierowicze na wysokich stanowiskach (Alan Arkin i Meryl Streep) zostaną surowo ukarani za swoją bezduszność i nadużywanie władzy - wystarczy jeden telefon do "Washington Post". Prosty jak konstrukcja cepa scenariusz nie dał cienia możliwości rozwinięcia skrzydeł nawet wybitnym aktorom.

Najsmutniejsze jest to, że takie produkcje nic nie zmienią. Ameryka dalej będzie załatwiała swoje sprawy w białych rękawiczkach. Tyle tylko, że poza więźniami piekielnym torturom poddani zostaną też widzowie.


TRANSFER
USA/RPA 2007; Reżyseria: Gavin Hood; Obsada: Reese Witherspoon, Jake Gyllenhaal, Meryl Streep; Dystrybucja: Warner; Czas: 120 min
Premiera: 26 października


Reklama