"Shirley MacLaine to niezwykła osobowość. Przez niemal sześć dekad Shirley, śpiewając, tańcząc doprowadzając do śmiechu i łez, dostarczała rozrywki publiczności na całym świcie. Jej kariera pisarki, reżyserki, producentki jest kolejnym dowodem na to, jak wielką pasją jest dla niej sztuka" – uzasadnił rzecznik Instytutu.

Reklama

MacLaine będzie 40 gwiazdą amerykańskiego kina wyróżnioną tą prestiżową nagrodą. W 2011 roku laureatem był Morgan Freeman.

Zdobywczyni Oscara, znana z wielu ról filmowych oraz z wiary w reinkarnację, jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty'ego.

Karierę sceniczną zaczęła w 1950 roku w Oklahomie, jako tancerka. Jej debiutem filmowym jest film Alfreda Hitchcocka "Kłopoty z Harrym". W 1970 roku miała serię programów TV zatytułowanych Shirley's World. Od 1977 roku występowała w Las Vegas we własnym show, z którym objechała Europę i Amerykę Południową.

Była czterokrotnie nominowana do Oscara, m.in. za główną rolę w "Garsonierze" Billy Wildera. W 1983 roku zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za rolę Aurory Greenway w "Czułych słówkach" w reżyserii Jamesa Brooksa. "Naprawdę na to zasłużyłam" – powiedziała w jednym z wywiadów. Autorka kilku książek autobiograficznych.