Podczas dwudniowej aukcji w Los Angeles, która zakończyła się w piątek wystawiono również opaskę na oko, którą aktor nosił w filmie "Prawdziwe męstwo" z 1966 roku. Opaska została wylicytowana za kwotę 47.800 dolarów.

Reklama

"Wszyscy byli zaskoczeni kwotą, jaką osiągną beret, który Wayne nosił w filmie >>Zielone berety<<" - przyznał Greg Rohan, prezes domu aukcyjnego Heritage Auctions, w którym odbyła się aukcja pamiątek po aktorze.

W sumie podczas dwudniowej aukcji, podczas której wystawiono ponad 700 pamiątek po legendzie kina, zgromadzono ponad pięć milionów dolarów. Część z dochodów zostanie przeznaczona na rzecz fundacji John Wayne Cancer Foundation.

"Aukcja została zorganizowana dla fanów mojego ojca" - powiedział Ethan Wayne, syn legendarnego aktora i prezes John Wayne Enterprises, który był współorganizatorem aukcji. "Kochał swoich fanów prawie tak samo jak kochał swoja rodzinę. Teraz jego fani będą mieli drobiazg, pamiątkę po swoim idolu" - dodał.

John Wayne - aktor, reżyser i producent filmowy, zdobył popularność głównie dzięki rolom w westernach, jedna z największych legend Hollywood. Symbol amerykańskiego indywidualizmu i patriotyzmu. Zagrał w ponad 150 filmach. Zmarł w 1979 roku na raka żołądka.