Udział "Róży" w konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego to duże wyróżnienie dla twórców filmu. WFF zaliczany jest, bowiem do 13 najważniejszych festiwali filmowych na świecie, obok m.in. Cannes, Berlina, Wenecji i Locarno. Listę sporządziła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF).

Reklama

Najnowszy film Wojtka Smarzowskiego "Róża", z kreacjami aktorskimi Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego opowiada o losach mieszkańców Mazur po II wojnie światowej.

Akcja toczy się latem 1945 roku, tuż po wojnie. Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, dociera na Mazury, na ziemie, które przed wojną należały do Niemiec a po wojnie zostały przyznane Polsce. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej - przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności. Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość.

Oprócz Dorocińskiego i Kuleszy w "Róży" zagrali również: Kinga Preis, Jacek Braciak, Malwina Buss, Szymon Bobrowski, Edward Linde Lubaszenko i Eryk Lubos.

"Róża" była już nagradzana. Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała Złotego Klakiera - Nagrodę Specjalną Dziennikarzy i Publiczności, a odtwórca głównej roli - Marcin Dorociński został nagrodzony Złotymi Lwami za pierwszoplanową rolę męską w tym filmie.Wojciech Smarzowski nie po raz pierwszy będzie pokazywał swój film na WFF. Jego obrazy właściwie od zawsze brały udział w konkursach tego festiwalu. "Wszystkie cztery moje filmy były na tym festiwalu. Pierwszy to +Małżowina+ z 1998 roku. To była pierwsza projekcja tego filmu i pamiętam, że zrozumiałem wtedy, że trzeba ponosić odpowiedzialność za to, co się nakręciło. Później pokazywaliśmy na WFF >>Wesele<< i dostaliśmy nagrodę za scenariusz, a potem >>Dom Zły<<, za który nagrodzono nas Nagrodą Publiczności. Teraz pokazujemy >>Różę<<" – mówi Wojciech Smarzowski.

Najnowszy film reżysera zaprezentowano już za granicą. Na tegorocznym 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto - TIFF 2011 obraz pokazano w sekcji Współczesne Kino Światowe. Film zyskał pozytywne opinie. "Świetnie przyjęto nasz film w Toronto. Była pełna sala, brawa, wzruszenie, emocje" - powiedział PAP Life Smarzowski.

27. Warszawski Festiwal Filmowy trwać będzie od 7 do 16 października, a "Róża" trafi do polskich kina 27 stycznia 2012 roku.