W programie 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się premierowe filmy z 59 krajów świata. Pokazy odbędą się w Multikinie w Złotych Tarasach oraz w warszawskiej Kinotece. Festiwal otworzy brytyjski thriller polityczno-szpiegowski "Ósma strona" w reż. Davida Hare'a, a na gali zakończenia wyświetlony zostanie film koprodukcji francusko-irlandzko-brytyjsko-niemiecko-kanadyjskiej "Niebezpieczna metoda" w reż. Davida Cronenberga.

Reklama

"Tak premierowej międzynarodowej imprezy filmowej jeszcze w Polsce nie było. Ponad połowa filmów w naszym głównym konkursie to premiery międzynarodowe i światowe. Tegoroczny program będzie bardzo bogaty" – powiedział na środowej konferencji prasowej, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Stefan Laudyn.

Na festiwalu będzie 5 sekcji konkursowych: Konkurs Międzynarodowy – dla filmów fabularnych z całego świata, Konkurs 1-2 – dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata, Konkurs Wolny Duch - dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych z całego świata, Konkurs Filmów Dokumentalnych – dla pełnometrażowych (powyżej 60 min.) filmów dokumentalnych z całego świata i Konkurs Filmów Krótkometrażowych – dla filmów krótkometrażowych ze świata.

W głównym konkursie – Konkursie Międzynarodowym – zostanie pokazanych 20 filmów w tym dwa polskie – "Róża" Wojciecha Smarzowskiego i "Wymyk" Grega Zglińskiego.

"Ogromnie się cieszę, że mamy w tym konkursie dwa wspaniałe polskie filmy. Z wielką przyjemnością będę patrzył jak te produkcje będą rywalizowały z filmami z całego świata. To są dwa naprawdę znakomite obrazy" – mówi Laudyn.

Oprócz "Róży" i "Wymyku" w Konkursie Międzynarodowym wystartują także m.in.: "17 godzin" reż. Chema de la Pena, "Alois Nebel" reż. Tomas Lunak, "Bestia" reż. Christoffer Boe, "Ciemne sprawy" reż. Kivu Ruhorahoza, "Lena" reż. Christophe van Rompaey z główną rolą polskiej aktorki Agaty Buzek oraz "Znieważona ziemia" reż. Michale Boganim z rolą Andrzeja Chyry.W jury konkursu Międzynarodowego zasiądą: producentka Christa Saredi, reżyser, producent i scenarzysta Bogdan George Apetri, reżyser Alvaro Brechner, reżyser i scenarzysta Milcho Manchevski i producent Artem Vassiliev.

Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego wystosowali specjalne zaproszenie do Jafara Panahi, reżysera irańskiego, przebywającego w areszcie domowym, z prośbą o przyjęcie funkcji Przewodniczącego Jury Konkursu Międzynarodowego. Jednak Panahi nie może obecnie opuszczać Teheranu. "Pan Jafar Panahi został oskarżony przez rząd irański o to, że przygotowuje antyrządowy film i od dłuższego czasu przebywa w areszcie domowym. Międzynarodowe festiwale filmowe wysyłają mu zaproszenia z nadzieją, że władze irańskie kiedyś go wypuszczą. Światowa premiera filmu obrazującego areszt domowy Jafara Panahi, odbyła się w tym roku w Cannes. My także mamy ten obraz w programie. Film nosi przekorny tytuł >>To nie jest film<<" – mówi Stefan Laudyn.

Reklama

WFF zaliczany jest do 13 najważniejszych festiwali filmowych na świecie, obok m.in. Cannes, Berlina, Wenecji i Locarno. Listę sporządziła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF).

Tegoroczna 27. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego trwać będzie od 7 do 16 października.