W ramach festiwalu, który potrwa dwa dni – do soboty, w stolicy zaprezentowane zostaną dokonania młodych twórców z PWSFTviT z ostatniego roku akademickiego. Seanse odbywać się będą w kinie Kultura. Obejrzeć będzie można "najciekawsze etiudy, które powstały na Wydziałach Reżyserii i Operatorskim oraz w Pracowni Animacji i Efektów Specjalnych; w sumie – ponad 80 krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych, etiud operatorskich i animacji" – zapowiedzieli organizatorzy.

Film, który otworzy w piątek tegoroczny festiwal "Łodzią po Wiśle", to prezentowana niedawno na Berlinale "Sala samobójców", głośny debiut pełnometrażowy Jana Komasy (ur. 1981), absolwenta "filmówki".

Projekcji w Kulturze towarzyszyło będzie, tego samego dnia, spotkanie z twórcami i obsadą "Sali samobójców". Spotkanie zostanie zorganizowane w kawiarni Skwer na Krakowskim Przedmieściu, o godz. 18.00 . Wstęp na nie będzie wolny. Jak powiedział w środę PAP dyrektor festiwalu Krzysztof Brzezowski, widzowie będą mieli okazję porozmawiać m.in. z reżyserem Janem Komasą oraz aktorami Agatą Kuleszą i Jakubem Gierszałem.

Elementem festiwalu będzie konkurs na najlepsze filmy zrealizowane przez łódzkich studentów. Wystartuje w nim ponad 40 tytułów, w kategoriach: fabuła, dokument, etiudy operatorskie, animacja.

W kategorii fabuła rywalizować będą np.: film o oryginalnym tytule "http://" w reż. Bartosza Kruhlika, "Zmartwychwstanie" Klary Kochańskiej, "Krzycz, jeśli chcesz" Jagody Szelc, "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka, "Notoryczni debiutanci" Justyny Nowak.

Bohater "http://", 12-letni Michał, pragnie dołączyc do paczki znajomych swojego starszego brata. Brat i koledzy zabierają chłopca do lasu, a rozgrywające się tam zdarzenia rejestrują amatorską kamerą wideo.

W "Zmartwychwstaniu" 20-letnia Ola, w okresie świąt Wielkiejnocy, jedzie odwiedzić tatę, który mieszka za miastem. Ma zamiar przedstawić ojcu swojego chłopaka, Janka. Spotkanie kończy się w zaskakujący sposób. W obsadzie "Zmartwychwstania" są m.in. Mirosław Zbrojewicz i Antoni Pawlicki.


Reżyserka filmu "Krzycz, jeśli chcesz" uważa, że "aby dorosnąć, trzeba odważyć się być samotnym; wtedy podejmujemy pierwsze autonomiczne decyzje". "Opowieści z chłodni" to historia o "dwójce najgorszych pracowników supermarketu, którzy muszą znaleźć cel w życiu". W "Notorycznych debiutantach" wystąpili Joanna Trzepiecińska i Tymon Tymański.

Konkursowe dokumenty to m.in.: "I Bóg stworzył samotność" – o organiście kościelnym, który zapisuje się na kurs uwodzenia (reż. Grzegorz Dębowski), oraz "Rozmowa", film o dwójce więźniów, Januszu i Agnieszce, (dożywocie i 25 lat pozbawienia wolności), którzy przez osiem lat poznają się wzajemnie, wymieniając listy, lecz nigdy się jeszcze nie widzieli (reż. Piotr Sułkowski).

W jury zasiądą: prozaik, scenarzysta Andrzej Bart, krytyk Tomasz Raczek, dramatopisarz, reżyser filmowy Paweł Sala ("Matka Teresa od kotów") i operator Piotr Śliskowski.

Prezentacje filmów uzupełniać będą imprezy towarzyszące, organizowane w kawiarni Skwer (filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny) na Krakowskim Przedmieściu, na przeciw kina Kultura. Zaplanowano np. wystawę prac studentów i wykładowców Katedry Fotografii PWSFTviT "Łódź poza pamięcią" oraz koncert studentów Wydziału Aktorskiego.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu oraz zasadach wstępu na festiwal są dostępne na stronie internetowej www.lodziapowisle.pl. (