Wydanie na DVD klasycznej "Fantazji" oraz jej nakręconej sześćdziesiąt lat później kontynuacji "Fantazja 2000" jest wydarzeniem dużej wagi. Zwłaszcza pierwszy z tych filmów to arcydzieło, w genialny sposób łączące animację i muzykę klasyczną. A nowelka o Myszce Miki jako uczniu czarnoksiężnika walczącym – w rytm muzyki Paula Dukasa – ze zbuntowanymi miotłami na stałe weszła do historii kina.

Reklama

"Dzwoneczek i uczynne wróżki" to kolejna pełnometrażowa przygoda filigranowej czarodziejki, której kariera rozpoczęła się 85 lat temu na kartach powieści Jamesa Matthew Barry'ego. Animacja o przyjaciółce Piotrusia Pana spodoba się przede wszystkim dziewczynkom w wieku od 6 do 10 lat, ale zaskakująco mało w tych filmach natrętnej disneyjowskiej słodyczy.

Z sequelami bywa różnie, lecz "Toy Story 3" w niczym nie ustępuje swoim poprzednikom. Mądra, lecz nie przesadnie dydaktyczna rzecz o tym, że wszystko się kiedyś kończy, ma w sobie tyleż samo inteligentnego humoru, co spektakularnych pościgów i zaskakujących zwrotów akcji. Czasem bywa sentymantalna, często dość straszna (strzeżcie się demonicznego bobasa!). Przede wszystkim jednak to doskonała zabawa z Chudym i spółką, którzy lądują w zabawkowym niebie – przedszkolu, które rajem wcale nie jest.Nagradzana Oskarami "Piękna i Bestia" wróciła na płytach DVD po cyfrowej obróbce. Baśń o Bestii zakochanej w Belli rozszerzono o dodatkowe, niewykorzystane sceny i piosenki oraz imponujące liczbą materiały o filmie. Ale i tak najważniejsza jest sama miłosna opowieść, bo... "Prawdziwe piękno kryje się w sercu".

Najmłodsi będą z zapartym tchem śledzić przygody "Mii i Migusiów". Opowieść o sześciolatce, która musi uratować swojego tatę, urzeka piękną animacją i ekologicznym przesłaniem. Reżyser Jacques-Remy Girerd dostał za swoje dzieło Europejską Nagrodę Filmową i choć dla dzieci nie ma ona znaczenia, rodzice wiedzą, że mogą się spodziewać przede wszystkim filmu mądrego, a nie wyłącznie efektownego.

Ostentacyjnie staroświecka "Księżniczka i żaba" udowadnia, że tradycyjna, klasyczna animacja jeszcze nie do końca wyzionęła ducha. Niewymuszenie zabawna, opatrzona prostym morałem opowieść o dwóch małych dziewczynkach dorastających w Nowym Orleanie w latach 20. poprzedniego wieku zaskakuje pomysłowością i buja się w przyjemnym jazzującym rytmie muzycznej oprawy.