Aktorka Naz Humphreys, pochodząca z Pakistanu, usłyszała podczas castingu, że ma zbyt ciemną skórę, aby zostać statystką w filmie.

- Jest rok 2010 i nie mogę uwierzyć, że nadal jestem dyskryminowana ze względu na kolor skóry - żali się Humphreys. - Dyrektor castingu poinformował mnie, że wszyscy statyści muszą mieć jasną skórę.

Dowodem na słowa aktorki ma być nagranie wideo zarejestrowane podczas przesłuchania. Krótki film przedstawia dyrektora castingu, wygłaszającego słowa: "Szukamy ludzi o jasnej cerze. Nie chcę być... nieważne. Takie są wytyczne. Macie wyglądać jak hobbici".

Przedstawiciel prasowy reżysera filmu, Petera Jacksona, zapewnia, że nic mu nie wiadomo na temat wspomnianych wytycznych.

- To jakaś bardzo niefortunna pomyłka - oświadczył rzecznik. - Ani producenci, ani reżyser "Hobbita" nie wiedzieli, że takie rzeczy mają miejsce, bo nigdy nie sugerowali, aby zatrudniać wyłącznie jasnoskórych aktorów. Wszystkie osoby, które spełniają wymogi dotyczące wieku i wzrostu, są zaproszone na casting.

Pierwsza odsłona filmu "The Hobbit" zagości w kinach w grudniu 2012 roku, a kolejna - rok później.