"To nie jest biograficzna historia o Kazimierzu Deynie. Deyny w ogóle nie ma wśród bohaterów komedii, jego postać - jako symbol sukcesu na polu polskiej piłki nożnej - wystąpi jedynie w tle" - wyjaśniła PAP w czwartek odpowiedzialna za promocję filmu Izabella Rogala.

Reklama

Legendarny Deyna będzie stanowił życiowy wzorzec dla granego przez Przemysława Bluszcza ojca głównego bohatera komedii, Kazika. W postać Kazika wcieli się urodzony w 1986 r. aktor Marcin Korcz.

"To zabawna opowieść o dorastaniu, miłości i życiowych wyborach, w której bramki strzelają Deyna i Boniek, białe skarpetki mają moc afrodyzjaku, a Matka-Polka rozprawia się z rynkami wschodnimi" - powiedziała o scenariuszu Rogala. Jak wyjaśniła, film będzie "śmieszną i wzruszającą historią małego Kazia, urodzonego w PRL-u, który dojrzewa w burzliwych czasach transformacji, by w nowe tysiąclecie wkroczyć już z własną rodziną".

Reżyser Anna Wieczur-Bluszcz powiedziała z kolei, że w komedii podjęty zostanie temat "dorastania i rozbieżności w widzeniu świata poprzez rodziców i dzieci, kwestia wzajemnych oczekiwań wobec siebie".

Matkę Kazika zagra Gabriela Muskała. W pozostałych rolach wystąpią: Jerzy Trela, Krzysztof Kiersznowski, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Socha (w roli zmysłowej nauczycielki), Rafał Królikowski, Rafał Rutkowski i Julia Kamińska.

Komedia, dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, powstaje pod opieką artystyczną reżysera "Małej Moskwy", Waldemara Krzystka.

Kazimierz Deyna, uznawany za jednego za najwybitniejszych polskich piłkarzy, dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich (1972 - złoty, 1976 - srebrny) i kapitan reprezentacji Polski, trzeciej drużyny MŚ-1974, zginął w 1989 r. w wypadku na szosie pod San Diego w USA, w wieku niespełna 42 lat.

Deyna 103 razy wystąpił w reprezentacji Polski. Potrafił strzelać w nieprawdopodobnych sytuacjach, nawet wprost z rzutu rożnego, jak w meczu eliminacji MŚ '78 z Portugalią (1:1). Jako pierwszy polski piłkarz zajął 3. miejsce (za Holendrem Johanem Cruyffem i Niemcem Franzem Beckenbauerem) w plebiscycie tygodnika "France Football" za rok 1974 (w 1972 r. był 6). Po MŚ w 1974 roku francuscy dziennikarze nazwali go "generałem środka pola". Zasłużony Mistrz Sportu, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Deyna był tak popularny, że zaangażowano go do filmu znanego amerykańskiego reżysera Johna Hustona "Ucieczka do zwycięstwa" ("Victory", 1981), w którym Polak zagrał obok takich sław piłki nożnej jak Brazylijczyk Pele i Anglik Bobby Moore.