Na lato zapowiada się postfestiwalowa uczta kinomana. Mamy przed sobą przegląd głośnych wydarzeń z festiwali w Wenecji, Berlinie i Cannes. Już za tydzień powrót Tarantino: "Grindhouse vol.1. Death Proof", który na Lazurowym Wybrzeżu wzbudził wiele emocji.

Reklama

To złożona z dwóch nowelek przewrotna gra z kinem lat 70. łącząca elementy horroru z pościgami samochodowymi godnymi "Bullitta". Z canneńskich hitów na naszych ekranach zagoszczą niebawem dwa polityczne filmy: "Cena odwagi"Michaela Winterbottoma (wrzesień) - oparta na faktach historia dziennikarza Daniela Pearla porwanego przez islamskich terrorystów, z piękną Angeliną Jolie w roli jego żony i głośny dokument "Rebelia. Sprawa Litwinienki"(sierpień).

Wreszcie dotarły do nas filmy pokazywane na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji (czyli prawie rok temu): za dwa tygodnie wprowadzające w trans "Inland Empire" Davida Lyncha i mroczny obraz Briana De Palmy "Czarna Dalia" na podstawie powieści Jamesa Ellroya (sierpień). Zimowe Berlinale przybliżą nam natomiast "Angel" - kostiumowa historia XIX-wiecznej pisarki Francois Ozona (sierpień) i fantastyczna "Irina Palm"z Marianne Faithful w roli tytułowej (wrzesień).

Miłośników wyrafinowanego kina zadowoli kolejna premiera Wernera Herzoga, "Rescue Down" (wrzesień) - oparty na faktach dramat dwóch więźniów próbujących uciec z obozu jenieckiego podczas wojny w Wietnamie.

Kina stoją otworem również przed tymi, którzy latem szukają czystej rozrywki. W sekcji "Siekierą i dynamitem" jak zwykle urodzaj. Z kilkunastu premier warto zwrócić uwagę na trzy tytuły: "Ultimatum Bourne’a"(31.08) - bo to ostatni występ Matta Damona w cyklu na podstawie książek Roberta Ludluma. Wielki rosyjski hit "Straż dzienna" (7.09) i "Słaby punkt" (10.08) z Anthonym Hopkinsem, rzecz o pogoni za sprawiedliwością i niedoszłym mordercą żony głównego bohatera.

Gdzieś na granicy kina akcji i filmów z cyklu "Zabiją nas śmiechem" są "Godziny szczytu 3" (21.09) - tym razem nasi bohaterowie rozpędzą chińską mafię w Paryżu. Miłośnikom podstarzałych facetów przebranych za grube baby swój najnowszy film - "Lakier do włosów" (14.09) dedykuje John Travolta. Będzie też kontynuacja "Bruce’a Wszechmogącego" (24.08) z Morganem Freemanem w roli Boga, jego wybrańca zamiast Jima Carreya zagra Steve Carell jako Evan. Dla smakoszy bardziej wyszukanych komedii znakomity francuski film Patrice’a Leconte’a "Mój najlepszy przyjaciel"(10.08) z Danielem Auteuilem.

Nie zapomiano też o dzieciach nudzących się latem w mieście. Dla nich już za dwa tygodnie "Harry Potter i zakon Feniksa". Potem równie dużo atrakcji: "Simpsonowie - wersja kinowa"(3.08), których nie trzeba przedstawiać, podobnie jak "Wojowniczych Źółwii Ninja" (28.09) i "Transformersów" (rzecz zdecydowanie dla starszych 17.08.). Wybierając się z pociechą do kina, warto zwrócić również uwagę na "I Ty możesz zostać Bohaterem" (7.09) - ciekawą animację o wielkiej podróży małego dzielnego chłopca po Stanach Zjednoczonych czasów Wielkiego Kryzysu.

Na koniec wielki akcent rodzimego kina: 17 września najważniejsza premiera polska roku: "Katyń"Andrzeja Wajdy.