Zdjęcia do "Nadziei" powstały zeszłej wiosny w trzech miejscach: w Essen, Warszawie i na Helu. Wyjątkowy obraz został zakwalifikowany do wielu prestiżowych konkursów filmowych. Dumni ze swojego dzieła producenci zdradzają, że to dopiero początek międzynarodowej drogi "Nadziei".

Reklama

"Po Moskwie <Nadzieja> jedzie na festiwal w Karlowych Warach, gdzie weźmie udział w konkursie <East of the West> prezentującym najlepsze produkcje filmowe z byłego bloku sowieckiego. Polska premiera odbędzie się zapewne podczas wrocławskiego festiwalu Era Nowe Horyzonty, niemiecka natomiast podczas wrześniowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Kolonii" - mówi Zbigniew Domagalski z "Kalejdoskopu".

Scenariusz do "Nadziei" napisał Krzysztof Piesiewicz, a autorem zdjęć jest Krzysztofa Ptaka. W filmie zagrało wielu wybitnych polskich aktorów, m.in.: Kamilla Baar, Dominika Ostałowska, Wojciech Pszoniak, Zbigniew Zapasiewicz, Zbigniew Zamachowski, Jan Frycz oraz debiutujący w głównej roli Rafał Fudalej.

"Nadzieja" to historia nietypowego szantażu. Dwudziestokilkuletni Franciszek jest świadkiem kradzieży cennego obrazu z ołtarza jednego z warszawskich kościołów. Postanawia zarejestrować nikczemne przestępstwo amatorską kamerą. Złodziejem okazuje się Benedykt Weber, człowiek wpływowy, właściciel galerii i znawca sztuki. Franciszek nie zdradzi Benedykta, ale w zamian za milczenie żąda od niego, by zwrócił skradziony obraz. Niestety, dzieło sztuki znalazło już nabywcę i wkrótce ma opuścić kraj.