Kanwą fabuły będzie jedna z najbardziej romantycznych polskich legend historycznych o nieszczęśliwej miłości między Jadwigą a Wilhelmem Habsburgiem, która musiała ustąpić wobec racji politycznych. Siedmioletni Wilhelm i czteroletnia Jadwiga zostają połączeni warunkowym ślubem, który kilka lat później ma być odnowiony i prawnie usankcjonowany.

Jednak, gdy po latach młodzi chcą uprawomocnić małżeństwo, przeszkodzi im w tym spisek polskich wielmożów, którzy dążą do tego, aby Jadwiga została żoną litewskiego księcia Jagiełły, ponieważ nie chcą Habsburga na polskim tronie. Jeśli reżyserowi uda się przystąpić do realizacji planów, zdjęcia do "Królowej Jadwigi" rozpoczną się już w przyszłym roku. W roli autora zdjęć Zanussi widziałby najchętniej Sławomira Idziaka. Obsada filmu ma być międzynarodowa.

Jadwiga Andegaweńska żyła w latach 1374-1399. Jej ojcem był Ludwik I Wielki (Ludwik Węgierski), król Polski w latach 1370-1382. Dwa lata po jego śmierci, w 1384 r., Jadwiga została koronowana na królową Polski, a w 1386 r. pojął ją za żonę Władysław Jagiełło. W momencie ślubu Jadwiga miała 12 lat, a Jagiełło 35.Reklama