Jasia Fasolę, średnio przystosowanego do życia osobnika, dla którego najprostsze czynności - od porannej toalety po zakupy - stanowią potworne wyzwanie kończące się zazwyczaj totalnym kataklizmem, wymyślił Rowan Atkinson. W najśmielszych snach nie przewidział, że postać gamoniowatego człowieczka w brązowej, przyciasnej marynarce i śmiesznym zielonym samochodziku stanie się na wiele lat jego ekranowym emploi. Zwłaszcza że kiedy w Wielkiej Brytanii ruszał telewizyjny show Jasia Fasoli, aktor miał już za sobą ceniony serial komediowy BBC "Czarna Żmija".

Reklama

W "Wakacjach Jasia Fasoli" gra 40-latka o umyśle pięciolatka próbującego w dość niekonwencjonalny sposób zwrócić na siebie uwagę otoczenia. Rusza na wycieczkę do Cannes, którą wygrał w parafialnej loterii. Wydaje się, że nie ma nic prostszego, jak wsiąść i pojechać - niestety, jak się łatwo domyślić, podróż przebiega z komplikacjami. Jasio najpierw przypadkowo zostaje wzięty za porywacza, gubi walizkę, pieniądze i bilet. Jak zwykle prześladuje go pech. Pojawia się w niewłaściwych miejscach w niewłaściwym czasie, ale jakoś zawsze się wykaraska, a przede wszystkim nigdy nie zapomni zrobić śmiesznej miny.

Na słynnych grymasach (Atkinson ma chyba twarz z gumy) i zbiegach okoliczności zasadza się z grubsza cały komizm filmu. To trochę mało jak na pełnometrażową produkcję. "Wakacje Jasia Fasoli" raczej więc nudzą, niż śmieszą. Film Steve'a Bendelacka nie ustrzegł się błędu, na jakim wyłożył się u nas kabaret Mumio, kręcąc swój "Hi Way" - wiary, że beztroskie posklejanie pojedynczych skeczy wystarczy za scenariusz. Zabawne pięciominutowe wstawki rozciągnięte na półtorej godziny nie czynią jeszcze kinowej komedii.

Jej plusem są dwa smakowite aktorskie epizody - Jeana Rocheforta jako kierownika ekskluzywnej restauracji, po pracy zajadającego się hamburgerami, oraz Willema Dafoe w roli zmanierowanego reżysera. Ten ostatni wnosi na ekran odrobinę autoironii jako zakochany w sobie, aspirujący do wielkiej sztuki filmowy grafoman, który zupełnie niespodziewanie odnosi wielki sukces na festiwalu w Cannes. Dodatkowy klaps tylko dla nich.


"Wakacje Jasia Fasoli", Wielka Brytania 2007; Reżyseria: Steve Bendelack; Obsada: Rowan Atkinson, Emma de Caunes, Willem Dafoe, Jean Rochefort; Dystrybucja: UIP; Czas: 90 min
Premiera: 20 kwietnia