Akcja filmu zaczyna się na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to w Hiszpanii szaleje Inkwizycja, a każdy człowiek może zostać posądzony o herezję. Nieprawomyślny malarz Francisco Goya (Stellan Skarsgard) jest na szczęście protegowanym wysokiego rangą członka Świętego Oficjum - ojca Lorenzo (Javier Bardem). Gdyby nie to, wielki artysta na pewno byłby stracony za swoje popularne ryciny, przedstawiające zarówno demony, jak i dostojników kościelnych.

Reklama

>>> Kliknij, aby kupić ten film w cenie 39,99 złotych<<<

Nie wszyscy mieli jednak takie szczęście jak Goya. Ines (Natalie Portman), urodziwa córka bogatego kupca, podczas kolacji w karczmie odmówiła zjedzenia wieprzowiny - ten pretekst wystarczył, by Święte Oficjum posądziło ją o herezję.

Milos Forman myślał o zrealizowaniu filmu o wielkim malarzu i hiszpańskiej inkwizycji przez ponad 50 lat. Podczas studiów w Czechosłowacji reżyser widział wiele podobieństw pomiędzy komunistycznym reżimem a sytuacją twórcy w kraju terroryzowanym przez Inkwizycję. Swoje obserwacje przedstawił przez pryzmat losów Francisco de Goyi - malarza, który portretował zarówno Wielkiego Inkwizytora, króla Hiszpanii, jak i zwykłe ulicznice.

>>> Kliknij, aby kupić ten film w cenie 39,99 złotych<<<