Opowiadający historię 17-latki poszukującej zaginionego ojca, handlarza narkotyków w górach Ozark "Winter's Bone" wyróżniono także za najlepszy scenariusz. Nagrodę im. Waldo Salta w tej kategorii odebrały reżyserka i scenarzystka w jednej osobie oraz współscenarzystka, Anne Rosellini.

Reklama

p


Nagrodę jury w kategorii najlepszy film dokumentalny otrzymał film "Restrepo". Dzieło duetu Sebastian Junger i Tim Hetherington opowiada o żołnierzach walczących na frontach wojny w Afganistanie.

Najlepszym reżyserem filmu fabularnego uznano Erica Mendelsohna, autora "3 Backyards". W analogicznej kategorii dokumentalnej nie do pobicia okazał się Leon Gast i jego "Smash His Camera".

W Sundance swoje nagrody przyznała również publiczność. Ta zaś najwyżej oceniła komedię "Happythankyoumoreplease" Josha Radnora, a wśród dokumentów - zmagania czwórki dzieci z amerykańskim systemem edukacyjnym w obrazie "Waiting for Superman" Davisa Guggenheima ("Niewygodna prawda", "Będzie głośno").

Reklama

W sekcji World Cinema nagrodę główną jury przyznało australijskiej fabule "Animal Kingdom" (Australia) i duńskiemu dokumentowi "The Red Chapel". Najlepszymi zagranicznymi reżyserami imprezy okazali się Boliwijczyk Juan Carlos Valdivia (twórca dramatu "Southern District") oraz Szwajcar Christian Frei (autor dokumentu "Space Tourists"). Z kolei fabularnemu "Contracorriente" z Peru oraz dokumentalnemu "Waste Lan" z Wielkiej Brytanii swoje nagrody przyznała festiwalowa publiczność.


Przypomnijmy, że w zeszłym roku nagrody jury w najważniejszych kategoriach otrzymał dramat "Precious" i dokument "We Live in Public" (pol. "Wszystko na widoku").


Więcej informacji o tegorocznym festiwalu w Sundance na jego stronie internetowej.