Srebrną Żabę otrzymał Krzysztof Ptak za zdjęcia do filmu Wojtka Smarzowskiego "Dom zły", a Brązowa Żaba trafiła do Marcina Koszałki za zdjęcia do "Rewersu" Borysa Lankosza.

Reklama

Triumfatorem w rywalizacji etiud studenckich został film "Brzydkie słowa" (zdj. Weronika Bilska, reż. Marcin Maziarzewski). Nagrodą w tym konkursie jest Złota Kijanka im. Laszlo Kovacsa. Srebrna Kijanka przypadła etiudzie "Przez szybę" (zdj. Jakub Czerwiński, reż. Igor Chojna), a Brązowa - "Sunstroke" (zdj. Lili Horvath, reż. Maly Róbert). W tym roku w konkursie etiud studenckich rywalizowały 33 obrazy.

Podczas festiwalu oceniane też były najnowsze polskie produkcje. W konkursie zwyciężył duet: operator Marian Prokop i reżyser Xawery Żuławski za film "Wojna polsko-ruska". O Złotą Żabę ubiegali się również dokumentaliści z całego świata. Odbył się też konkurs wideoklipów.

W trakcie gali kończącej imprezę wręczono także specjalne Złote Żaby. Za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym nagrodę dostał Terry Sansers - zdobywca dwóch Oscarów, reżyser i producent ponad 70 filmów fabularnych i dokumentalnych. Wybitny scenograf, laureat Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, autor scenografii do filmów Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy czy Agnieszki Holland - Allan Starski odebrał nagrodę za całokształt twóczości.

Nagroda dla duetu autor zdjęć - reżyser, przypadła Vittorio Storaro i Carlosowi Saurze, a nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Dante Spinotti, autor zdjęć filmowych do m.in. "Ostatniego Mohikanina".
Plus Camerimage to jedyny na świecie festiwal poświęcony sztuce operatorskiej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1993 roku w Toruniu. Do Łodzi Festiwal przeniósł się w 2000 roku. Na Camerimage gościły gwiazdy światowego kina, m.in. reżyserzy Oliver Stone, David Lynch, Istvan Szabo, oraz aktorzy Charlize Theron, Diane Kruger, Ralph Fiennes czy Val Kilmer. W tym roku do Łodzi przyjechał też Bill Murray - aktor znany m.in. z takich filmów jak Między słowami, Dzień Świstaka, Ghostbusters.