Dokument przybliża fenomen etiopskiego jazzu - muzyki, którą swego czasu pokochał cały świat, a jej wielbicielami są Jim Jarmusch, Tom Waits, Patti Smith, Elvis Costello czy Robert Plant.

Reklama

Maciej Bochniak zabiera widzów w niezwykłą podróż śladami jednego z najbardziej oryginalnych gatunków muzycznych XX wieku. Spotyka się z Francisem Falceto, który staje się jego przewodnikiem po skomplikowanej historii etiopskiej muzyki rozrywkowej. Wspólnie docierają do rozproszonych po całym świecie jazzmanów, którzy opowiadają o swingujących latach 70., szalonych imprezach przy dźwiękach wykonywanej na żywo muzyki i Etiopii, której już nie ma.

„Ethiopiques: Muzyka duszy” to prawie pięć lat skrupulatnej pracy na trzech różnych kontynentach. Historie swojego życia w filmie opowiadają Girma Beyene, Amha Eshete, Mahmoud Ahmed czy Melake Gebre.

Film został wyprodukowany przez HBO Europe, Pokromski Studio i P'Artisan Filmproduktion przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Media Creative Europe.

„Ethiopiques: Muzyka duszy” miał światową premierę 20 listopada na prestiżowym festiwalu IDFA (International Documentary Film Festival) w Amsterdamie. Polska premiera filmu w HBO i HBO GO została zaplanowana na niedzielę 3 grudnia. W serwisie HBO GO dokument będzie dostępny od rana, natomiast w HBO zostanie wyemitowany o godz. 22.10. Powtórki odbędą się w środę 6 grudnia w HBO2 o godz. 21.00 oraz w piątek 8 grudnia o godz. 22.25, również w HBO2.

W związku z premierą filmu na zaproszenie HBO w środę 22 listopada przyjeżdża do Polski z koncertem legendarny twórca etiopskiego jazzu Girma Bèyènè, jeden z bohaterów filmu. Bèyènè wystąpi w towarzystwie francuskiego zespołu Akalé Wubé. Koncert odbędzie się w Cafe Kulturalna o godz. 21.30.