Kto nie fantazjował o zamordowaniu wrednego szefa? Bohaterowie filmu przechodzą do czynu, ale też trafiły im się wyjątkowo upierdliwe egzemplarze gatunku. Pracujący w korporacji Nick (Jason Bateman) jest nękany przez sadystycznego dyrektora dyktatora (Kevin Spacey). Księgowy i przy okazji nałogowy kobieciarz Bobby (Jason Sudeikis) po śmierci ukochanego szefa musi znosić autorytarne rządy jego syneczka (Colin Farrell), który by powiększyć zyski gotów jest doprowadzić firmę do upadku. Pracujący jako pomoc dentystyczna wrażliwy Dale (Charlie Day) jest z kolei ofiarą seksualnych napaści ze strony nadpobudliwej pani doktor (Jennifer Aniston).

Reklama

Znękani i doprowadzeni do ostateczności kumple zamiast dalej narzekać, sącząc piwo w barze, postanawiają w końcu pozbyć się źródła swoich problemów. Rzucona żartem uwaga, że powinni zabić nawzajem swoich szefów, żeby nikt nie mógł dopatrzeć się motywu, staje się zalążkiem szaleńczego planu. A właściwie braku planu, bo amatorskie działania trójki desperatów mają tendencję do wywoływania nieopisanego chaosu. Point zdradzać nie wypada, ale niech mi wolno będzie powiedzieć, że widzowie tej napisanej z wyczuciem komedii będą musieli zredefiniować pojęcie mokrej roboty.

Film nie byłby tak dobry, gdyby nie trafione, czasem zaskakujące, wybory obsadowe. Znakomici są odtwórcy głównych ról – wielokrotnie sprawdzeni w komediowym repertuarze wyjadacze, choć Sudeikis ("Saturday Night Live") i Dale (serial "U nas w Filadelfii") znani są głównie z małego ekranu. Kevin Spacey, który ma już w karierze rolę wrednego pracodawcy ("Szkoła Buddy’ego", 1994), wypada w roli psychopatycznego bossa bardzo wiarygodnie. Fantastycznie gra Jamie Foxx – czarnoskóry przestępca o wdzięcznym imieniu "Motherfucker", którego bohaterowie podrywają w podejrzanym barze, licząc, że okaże się pomocny w planowanych morderstwach.

Jednak show należy do cudownie szarżujących i wyłamujących się ze swojego emploi Aniston i Farrella: bohaterka niezliczonych i przesłodzonych komedii romantycznych pokazuje pazur (i inne fragmenty ciała też) oraz nie ogranicza się tylko do werbalnych sprośności, zaś kreowany na amanta aktor pozwala zrobić z siebie paskudnego, brzydkiego jak noc dupka z ulizaną zaczeską na spoconej czaszce.

SZEFOWIE WROGOWIE | USA 2011 | reżyseria: Seth Gordon | dystrybucja: Warner Bros | czas: 98 min