Chociaż tytuł może budzić nieprzyjemne wrażenie – nie dość, że o cwaniaczku, to na dodatek sequel – "Dziennik cwaniaczka 2" to przykład kina familijnego na przyzwoitym poziomie, odbiegającego od schematu prostackich komedyjek dla małoletniego widza. Duża w tym z pewnością zasługa literackiego pierwowzoru, który stał się kanwą do powstania filmu. Seria popularnych na całym świecie ilustrowanych książek Jeffa Kinneya o szkolnych przygodach i rodzinnych perypetiach sprytnego gimnazjalisty Grega Heffleya stała się bliska wielu nastoletnim, a nawet dorosłym czytelnikom z rozrzewnieniem wspominającym pacholęce lata.
Reklama
W pierwszej części książkowego i filmowego "Dziennika" Greg staje wobec życiowego wyzwania – pójścia do gimnazjum, w drugiej opowieść skupia się na relacji z jego starszym bratem. Rodrick czepia się go niczym rzep psiego ogona, każda okazja jest dobra, by ośmieszyć i poniżyć brata. Po jednym z jego kawałów przebiera się miarka i za karę mają spędzić razem weekend w domu i bez kurateli rodziców zachowywać się wzorowo. Rodrick ani myśli się dostosować do nakazów i urządza imprezę dla znajomych. Żeby zatrzeć ślady balangi, musi zawrzeć przymierze z młodszym bratem.
Klasyczna historia braterskiej rywalizacji, przedstawiona w krótkich epizodach spuentowanych animowanymi wstawkami, wzbogacana o wątek przyjaźni Grega z fajtłapowatym Rowleyem i ich wspólne perturbacje w szkole nie jest zbytnio odkrywcza, ale ciepło i dowcip, z jakim przedstawiono niepopadających, mimo wyrazistej kreski, w karykaturę bohaterów sprawia, że "Dziennik cwaniaczka 2" ma szansę spełnić oczekiwania widzów do lat 12. Starszym kinomanom film może się wydać za bardzo infantylny, ale nawet im trudno będzie się powstrzymać od śmiechu w scenach pokazu szkolnych talentów (polecam występ rockowej grupy Brudna Pielucha), zakazanego nocnego oglądania horroru przez Grega i Rowleya, czy slapstickowej sekwencji w łazience dla pań w domu spokojnej starości. "Dziennik cwaniaczka 2" to na pewno nie ostatnie spotkanie z sympatyczną rodzinką Heffleyów, w kolejce do ekranizacji czekają kolejne części książkowego bestsellera Jeffa Kinneya.
DZIENNIK CWANIACZKA 2 | USA 2011 | reżyseria: David Bowers | dystrybucja: Imperial-Cinepix | czas: 96 min