"Mentalista" to opowieść o detektywie, który dzięki talentowi oraz szczególnego rodzaju trikom mógł przez wiele lat udawać medium i utrzymywać się wykorzystując ludzką naiwność. Kiedy jednak jego żona i syn zostają zamordowani przez psychoptę, Patrick Jane (Simon Baker) postanawia odejść od jarmarcznej profesji i zająć się pomocą innym. W takich okolicznościach staje się niezależnym detektywem, który korzystając z tak niekonwencjonalnych metod, jak manipulacje czy hipnoza pomaga rozwiązywać zagadki kryminalne agentom z Kalifornijskiego Biura Śledczego.

Reklama

"Mentalista" od pierwszych odcinków stał się wielkim telewizyjnym hitem. W czym tkwi tajemnica jego sukcesu? Czyżby wmówił widzom, że jest tak świetny? Nie było takiej potrzeby. Serial zawdzięcza tak wielką popularność przede wszystkim świetnej kreacji Simona Bakera, który stworzył na ekranie postać najbardziej czarującego, intrygującego, uwodzicielskiego, charyzmatycznego i tajemniczego detektywa wszech czasów.

Świetna jest również znaną z serialu "Skazany na śmierć" Robin Tunney jako przełożoną Patricka oraz scenariusz, który zgrabnie konstruuje zagadki, pozwalając "Mentaliście" na prowadzenie śledztwa w stylu Sherlocka Holmesa, a jednocześnie pozostaje prawdopodobny w opisie zbrodni i dochodzenia.

MENTALISTA. SEZON 1 | USA 2008 | reżyseria: David Barrett | dystrybucja: Galapagos | 5 klapsów