Komediodramat "Spadkobiercy" zdobył nominacje do pięciu Oscarów, w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film fabularny, reżyseria (Alexander Payne), główna rola męska (George Clooney), scenariusz adaptowany i montaż.

Reklama

Bohater filmu, grany przez Clooneya biznesmen z Hawajów, Matt – po tym, jak jego żona trafia do szpitala i zapada w śpiączkę – musi zaopiekować się dwiema córkami, z którymi wcześniej niewiele go łączyło. W konsekwencji tych wydarzeń mężczyzna przewartościowuje całe swoje życie.

Alexander Payne był już nominowany do Oscara za realizację filmu "Bezdroża" z 2004 roku, a Oscara dostał za scenariusz adaptowany do tego filmu.

George Clooney ma już w dorobku sześć nominacji do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej (za: główną rolę w "Spadkobiercach", główne role w filmach "Michael Clayton" z 2007 r. i "W chmurach" z 2010 r., reżyserię filmu "Good Night and Good Luck" z 2005 r., oryginalny scenariusz filmu "Good Night and Good Luck" oraz scenariusz adaptowany filmu "Idy marcowe"), a także jedną zdobytą statuetkę - za drugoplanową rolę w filmie "Syriana" z 2005 r.