Akcja rozgrywa się latem 1979 r. Grupa nastolatków z amerykańskiego miasteczka w Ohio kręci amatorski film na taśmie 8 mm, pragnąc zgłosić go potem na festiwal. Młodzi chcą zrealizować swoje marzenia i stworzyć pierwszy w życiu horror. Tymczasem naprawdę stają się uczestnikami strasznych wydarzeń. Są świadkami katastrofy kolejowej. Podejrzewają, że nie była ona przypadkowa.

Reklama

Wkrótce potem w mieście mają miejsce niezwykłe zjawiska. Zaczynają znikać ludzie. Czy mogą za tym stać jakieś siły z kosmosu? Prawdę usiłuje odkryć miejscowy policjant, Jack Lamb (Kyle Chandler). Trafia na trop czegoś przerażającego. Abrams nakręcił "Super 8" według własnego scenariusza, deklarując, że historia ta ma być hołdem dla filmów Spielberga z lat 70. i 80. - dla "Bliskich spotkań trzeciego stopnia" oraz "E.T.".

Reżyser wspominał, że gdy szukał tematu, który stałby się główną siłą napędową jego nowego filmu, zwrócił uwagę na tajemniczą, od zawsze budzącą zainteresowanie Strefę 51, czyli zlokalizowaną na pustynnym obszarze w Nevadzie amerykańską bazę wojskową, zbudowaną w latach 50. (przestrzeń powietrzna nad tą bazą uznana jest za najlepiej strzeżony obszar powietrzny w całych Stanach Zjednoczonych). Na temat działalności Strefy 51 powstały na przestrzeni lat liczne teorie spiskowe, m.in. przypuszczenia, jakoby przetrzymywano tam pozaziemskie formy życia, pochodzące z obiektu, który rzekomo rozbił się w 1947 r. w pobliżu miasta Roswell.

"Pomyślałem o pociągu przewożącym materiały ze Strefy 51" – opowiadał o początkach prac nad scenariuszem Abrams.

Producent Steven Spielberg wspominał zaś: "Gdy J.J. zasugerował, by historię dzieciaków kręcących film wplątać w wydarzenia science-fiction – które pojawiają się także na taśmie ich filmu, tworząc atmosferę tajemnicy i wywołując kryzys w mieście – bardzo mnie to zaintrygowało. Poczułem, że będzie to obraz także o kulturze realizowania filmów w latach 70". Zdaniem Spielberga, "Super 8" to opowieść "jednocześnie nostalgiczna i współczesna".

"Super 8", którego budżet wyniósł ok. 45 mln dolarów, to dzieło wytwórni Paramount Pictures. Autorem zdjęć jest Larry Fong. W grupie odpowiadającej za efekty specjalne byli specjaliści, którzy wcześniej pracowali m.in. na planach filmów: "Powrót do przyszłości II", "Terminator: Ocalenie", "Spider-Man", "Szklana pułapka 4.0", "Transformers", "Pearl Harbor", "Gniew oceanu" czy "Aviator".

W obsadzie "Super 8", obok Kyle Chandlera - znanego z filmu "Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia", znaleźli się m.in.: Joel Courtney, Jessica Tuck, Noah Emmerich oraz Elle Fanning (młodsza siostra Dakoty Fanning, która wystąpiła u boku Toma Cruise'a w "Wojnie światów" Spielberga).