"Aktorka Joanna Kulig, operatorka Jolanta Dylewska, reżyserka Agnieszka Smoczyńska, montażystka Agnieszka Glińska, a także scenarzystka Ewa Piaskowska zostały zaproszone, by dołączyć w skład Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Łącznie grono osób decydujących o tym, kto otrzyma Oscara – czyli najważniejszą nagrodę w światowej kinematografii, poszerzyło się aż o 398 artystów. Gratulujemy!" - napisano na stronie PISF-u.

Reklama

Komentarz prezeski

Akademia z dumą zaprasza artystów i innych twórców do swojego grona. To niezwykle utalentowane osoby z całego świata, reprezentujące różne dziedziny filmowe. Wszyscy wywarli istotny wpływ na sztukę i naukę o filmie oraz na fanów kina na całym świecie – powiedziała prezeska Akademii Janet Yang, cytowana w informacji.

Nie tylko Polki…

Obok Polek, zaproszenia od Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej otrzymali m.in. piosenkarka Taylor Swift, muzyk The Weeknd, a także aktorzy: Austin Butler ("Elvis"), Paul Mescal ("Aftersun"), Nicholas Hoult ("Renfield") oraz reżyserzy Joseph Kosinski ("Top Gun: Maverick") i Dan Kwan ("Wszystko wszędzie naraz").

"Jeżeli wszyscy wyróżnieni artyści przyjmą zaproszenie, to Akademia będzie liczyła 9 tys. 375 aktywnych członków, a zarazem uprawnionych do głosowania" - czytamy w informacji.

Oscary 2024

Reklama

Kolejną ceremonię wręczenia złotych statuetek przewidziano na 10 marca 2024 r. "Nie wiadomo jeszcze, kto poprowadzi galę, ale można się spodziewać, że odbędzie się ona w Dolby Theatre w Los Angeles" - napisano na stronie PISF-u.

Autor: Grzegorz Janikowski