15 tytułów, które znajdą się w kolejnym etapie, czyli na skróconej liście kandydatów do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy 21 grudnia 2021 roku. - To już drugi rok z rzędu, gdy produkcja Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego rywalizuje o Oscara – podkreślił Sławomir Kruk z katowickiej Szkoły Filmowej.

Reklama

O czym opowiada "Dzień Matki"?

Film Patryka Kaflowskiego to opowieść o młodej, ciężarnej kobiecie, która musi się zmierzyć z komplikacjami podczas porodu. Świadkiem walki o dziecko jest lisica przemierzająca okolicę w poszukiwaniu jedzenia.

Autorem zdjęć do filmu jest Patryk Roman. Za montaż odpowiadał Michał Walter i reżyser. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawował Krzysztof Lang, a producentką filmu jest Krystyna Doktorowicz.

Kwalifikacja oscarowa

"Dzień Matki" swoją światową premierę miał podczas 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Zwyciężył w Konkursie Międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, otrzymując jednocześnie kwalifikację oscarową.

Obecnie film jest prezentowany na prestiżowym Raindance Film Festival - największym festiwalu filmów niezależnych w Wielkiej Brytanii.

94. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022 r. Nominowanych poznamy 8 lutego.