"Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka wybrała film +Pokot+ w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii +Najlepszy Film Nieanglojęzyczny+" - czytamy w komunikacie, który w sobotę popołudniu przesłano PAP.

Reklama

Jak podkreślił przewodniczący komisji Paweł Pawlikowski, rozważano kilka tytułów, lecz ostatecznie uznano, że film Holland "ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara".

"Pokot" jest ekranizacją książki Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Opowiada historię emerytowanej nauczycielki i inżynierki Janiny Duszejko, która rozpoczyna prywatne śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw myśliwych, jednocześnie zaciekle walcząc o prawa zwierząt. Główne role zagrali Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski i Jakub Gierszał.

Obraz został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale, oraz uzyskał nominację do tytułu najlepszego filmu na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.